عضویت / ورود

  درس 8:

ولایتمداری

 

این کشتی که در تلاطم امواج، تکه تکه شده، خرد شده، با کمال قدرت و مهارت هدایت می کند، حفظ می کند، کنترل می کند، و به سر منزل می رساند. این عظمت زینب (سلام الله علیها) است. " امام خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی "

 

 زینب علیهاالسلام به خوبى درس ولایت مدارى را از مادر فرا گرفت و آن را به زیبایى در كربلا به عرصه ظهور رساند.

از یك سو در جهت معرفى و شناساندن ولایت، از طریق نفى اتهامات و یادآورى حقوق فراموش شده اهل بیت تلاش كرد. از جمله در خطبه شهر كوفه فرمود:« وانى ترحضون قتل سلیل خاتم النبوه ومعدن الرساله وسید شباب اهل الجنه؛ لكه ننگ كشتن فرزند آخرین پیامبر و سرچشمه رسالت و آقاى جوانان بهشت را چگونه خواهید شست؟» و همچنین در مجلس ابن زیاد در  شهر كوفه ، و مجلس یزیددر شام ، ولایت و امامت را به خوبى معرفى نمود.

از سوى دیگر سر تا پا تسلیم امامت ‏بود؛ چه در دوران امام حسین علیه السلام و چه در دوران امام سجاد علیه السلام حتى در لحظه‏اى كه خیمه گاه را آتش زدند، یعنى در آغاز امامت امام سجاد علیه السلام نزد آن حضرت آمد و عرض كرد: اى یادگار گذشتگان ... خیمه‏ها را آتش زدند ما چه كنیم؟ فرمود:《 علیكن بالفرار؛------》

ولایتمداری یعنی تابع امر ولی زمان خود بودن، به گونه ای که تمام اعمال و حرکات و تصمیمات فرد، مورد رضایت امام زمانش باشد. به همین خاطر بود که حضرت زینب (س)، خانه و زندگی و فرزندانش را برای انجام رسالت عظیم ولایتمداری فدا کرد.

حضرت زینب (س) تا آخرین لحظه و در سخت ترین شرایط دست از ولایتمداری خود برنداشت و بنا به فرموده امام سجاد (ع)، نه تنها نمازهای واجب، بلکه نماز شب ایشان نیز ترک نشد. حضرت زینب (س) در مقام ولایتمداری به درجه ای رسیدند که با وجود اینکه معصوم نیستند، اما با اطاعت از امام حسین (ع) به عنوان ولی خدا، یعنی همان ولایتمداری، گریه کردن بر ایشان، هم تراز با اشک ریختن بر امام و ولی خداست.

اولین تجلی حضرت زینب (س) در کربلا بحث ولایت مداری ایشان است. به طوری که ایشان نه تنها خود شخصا وارد میدان شد، بلکه دو فرزند خود را نیز فدای امامش کرد. از خودگذشتگی حضرت زینب(س) به خاطر این نیست که به برادرش علاقه داشت، بلکه به این دلیل است که ایشان به امامش وفادار بود و امامش را نباید تنها می گذاشت و هدف و برنامه مقدس امام زمانش را قبول داشت.

 در واقع اصل حضور حضرت زینب (س) در آن جبهه خطرناک، به خصوص آنکه می دانست، همه شهید و خودش هم اسیر خواهد شد، چیزی جز ولایت مداری او نبود.

نظر دادن

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط .... در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد