عضویت / ورود

اتحاديه جهانی زنان مسلمان با مشارکت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نشست مجازی با عنوان هویت قدس و جایگاه دینی و تمدنی آن را روز یکشنبه 19 اردیبهشت برگزار نمود .

سخنرانان این نشست آیت الله اراکی نماینده مجلس خبرگان رهبری، خانم دکتر افتخاری دبیر کل اتحادیه، خانم دکتر منال فنجان استاد حقوق بین الملل از عراق، خانم امل الماخذی فعال حقوق بشر از یمن، خانم فاطمه دیب نصر الله نویسنده از لبنان، خانم ریما حبیب مسئول روابط خارجی و رسانه بخش زنان جنبش جهاد اسلامی از فلسطین و خانم  دکتر هاله الاسعد دبیرکل اتحادیه امت عربی مقاوم از سوریه بودند و خانم دکتر غدیر جمال عضو اتحادیه جهانی زنان مسلمان اداره این نشست مجازی را بر عهده داشت.

 

محورهای همایش :

1.       محوریت آرمان فلسطین در وجدان امت اسلامی، به عنوان وظیفه  انسانی و شرعی

2.       اثربخشی فعالیت نهادهای جامعه مدنی در مواجهه با عادی سازی و روشن کردن هویت امت

3.       نقش خانواده در تشکیل باور حمایت از اهداف حق، "فلسطین به عنوان نمونه"

4.       اهمیت نقش زنان در مواجهه با عادی سازی، و تأثیر آن در تربیت نسل مقاوم علیه اشغالگری

5.       ضرورت تقویت نقش زنان، آموزش زنان، و افزایش فعالیت ها

6.       نقش رسانه و وظیفه آگاهی بخشی عمومی آن در برابر عادی سازی

شایان ذکر است این نشست ساعت 22:30 از طریق برنامه زوم و به زبان عربی برگزار شد.

این وبینار را خانم دکتر غدیر جمال عضو هیئت امنای اتحادیه جهانی زنان مسلمان از کویت اداره کردند.

 

حضرت آیت الله اراکی عضو مجلس خبرگان رهبری و رییس هیئت امنای اتحادیه جهانی زنان مسلمان بیان کردند : روز قدس روزی است که مسلمانان در آن تاکید می کنند که قدس همواره اسلامی خواهد بود و صهیونیست های غاصب هرگز بر این مسجد مسلط نخواهند شد.  آزاد سازی فلسطین از نهر تا بحر ضرورتی اسلامی  وقرآنی است، همانطور که نابودی صهیونیسم سنتی الهی است چرا که  خطر صهیونیست ها برای تمام مسلمانان و تمام بشر است و صهیونیسم غده سرطانی دنیاست. لذا باید با هم متحد شویم تا این رژیم را نابود کنیم.

ملت مقاوم فلسطین مطمئن باشد که پیروزی نزدیک است اما به شروط آن که توحید کلمه و توکل و ایمان واطمینان  به خدا  یکی ا ز اساسی ترین این شروط است که " ان تنصروا الله فلا غالب علیکم". بر خدا توکل کنید و در یاری کردن فلسطین متحد شوید  و بدانید که پیروزی از آن شماست. از خداوند عزت و پیروزی را برای مردم فلسطین و مقاومت آن و مقاومت اسلامی در سراسر دنیا از عراق و لبنان و سوریه و فلسطین و تمام محور مقاومت خواستارم .

 

سرکار خانم دكتر لاله افتخاري دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان گفتند: امروز شاهد نزول انواع بلاهای الهی و نکبت‌ها بر صهیونیسم هستیم و درود می‌فرستیم بر موشک‌های مقاومت که سلطه صهیونیسم را در هم شکستند و درود می‌فرستم بر زنان مقاوم که همسران خود را با شجاعت به میدان مبارزه می فرستند. درود می‌فرستم بر مادران شهدا و درود می فرستم به قدس شریف. در هفته قدس شریف مادر اتحادیه جهانی زنان مسلمان مفتخریم که اعلام کنیم قدس جگر گوشه اسلام و مسلمین است و در همین راستا با تمام قوا تلاش می کنیم طاقت را آزاد کرده و از فلسطینیان حمایت کنیم تا فلسطینیان به سرزمین خود بازگرداند. من به عنوان نماینده همسران شهدا و دختران شهدا اعلام می کنم که ما با قدس شریف تجدید میثاق می‌کنیم و به پاسداشت خون شهدای مقاومت مخصوصاً شهید عماد مغنیه و شهید ابومهدی المهندس و سرور شهدای مقاومت شهید قاسم سلیمانی لحظه‌ای از حمایت قدس دست بر نخواهیم داشت و تا آزادسازی قدس شریف از دست دشمنان اشغالگر باز نخواهیم نشست و در این راستا متحد خواهیم بود و فرهنگ مقاومت بر علیه دشمنان را از طریقه تربیت نسل مقاوم نشر خواهیم داد. در این راستا باید اقداماتی را انجام دهیم که همه آنان عبارتند از:

•        آشنایی با مبانی مقاومت

•        استفاده از تمام نیروها مخصوصاً نهادهای غیر دولتی در حمایت از قدس شریف مانند اتحادیه جهانی زنان مسلمان

•        تلاش برای تحقق اهداف امام خمینی و امام خامنه ای به عنوان رهبران مقاومت

•        پیگیری مطالبات فلسطینیان و دفاع از حقوق آنان از طریق مجامع بین المللی

•        تلاش برای محکوم سازی رژیم غاصب صهیونیست در مجامع بین المللی

•        تبیین ابعاد فرصت‌های راهپیمایی اربعین به عنوان زمینه ساز آزادسازی فلسطین و قدس شریف

•        تقویت فعالیت های داوطلبانه و جهادی به نیابت از شهدای مقاومت

•        تاسیس کمیته حمایت از فلسطین در اتحادیه جهانی زنان مسلمان

 

 

سرکار خانم  امل الماخذي  از  یمن فعال حقوق بشر و  مدیر اجرایی موسسه مقابله با بلایای انسانی گفت: دفاع از قدس شریف یکی از محوری ترین موضوعات جهان اسلام است و تمام منطقه را تحت شعاع خود قرار داده است تا جایی که می بینیم تمامی جنگ ها و نزاعهایی که در منطقه  می‌دهد همه با هدف تقویت و بر سر کار نگه داشتن رژیم صهیونیستی برنامه ریزی می شود. لذا باید با صدای بلند و با صراحت از آمریکا و اسرائیل تبری بجویند چرا که تمام اختلافات و مشکلات با برنامه ریزی آنها صورت گرفته و خداوند در قرآن کریم نسبت به یهود به ما هشدار داده است. تمامی آزادگان دنیا و وجدان های بیدار  درک می کنند که موضوع فلسطین موضوع دفاع از حق و حقیقت است.

 

سرکار خانم دكتر  هاله الاسعد از سوریه دبیرکل جامعه امت عربی مقاوم گفت: قدس امروز ما را گرد هم آورده چراکه مروارید اسلام است و تمام فلسطین قدس ماست. درود میفرستم بر تمام شهدای دفاع مقدس که خون پاک آنان امروز ضامن استقرار و امنیت مالی است. من قصد دارم در مورد نقش رسانه در مقاومت صحبت کنم چرا که همانطور که میدانید رسانه‌ها می‌توانند گاهی مردم را به فعالیت و یا بی فعالیتی دعوت کنند همانطور که می تواند مردم را به وحدت و یا تفرقه دعوت کنند.  آنچه در فلسطین رخ می دهد از نظر رسانه ای می تواند دو رویکرد داشته باشد گاهی رسانه می‌تواند بسیجگر مردم باشد. همانطور که در مورد سردار شهدای مقاومت شهید قاسم سلیمانی دیدیم که شهادت او رسانی شدن تصاویرش مشوق مردم به مقاومت بیشتر بود. در سوریه مردم ما بیش از ۱۰ سال است که درگیر جنگ  شده اند فقط به این دلیل که از مقاومت باز ننشستند و با آرمان دفاع از قدس و فلسطین تربیت شده‌اند این اساسی ترین دلیل حمله به سوریه و تمام پیامدهای تلخ بود اما با افتخار اعلام می کنم که ما همچنان ثابت قدم هستیم و بر عهد خود استواریم بر تمامیت فلسطین تاکید می‌کنیم.

نقش رسانه در جنگ و مبارزه بسیار مهم است چرا که در کنار جنگ میدانی می تواند باعث تقویت روحیه و انگیزه مبارزان شود و به همین دلیل بود که رسانه های دشمن همواره در جنگ ها و نزاع ها سعی می کنند قبل از اینکه کشور سقوط کند با اخبار کذب و جنگ رسانه ای سقوط آن را نشان دهند همانطور که در مورد تونس و لیبی رخ داد و رسانه ها باعث سقوط شدند.

اما می‌بینیم که همچنان امروز در کشورهای شمال آفریقا از تونس و مغرب نیز روز قدس به یاد امام خمینی رحمت الله علیه گرامی داشته می‌شود لذا با اطمینان می گویم که امروز در بهترین روزهای مبارزه و مقاومت خود هستیم امیدوارم که این کنفرانس نتایج مبارکی عملی داشته باشد و از برگزارکنندگان آن تشکر می‌کنم.

 سرکار خانم  ريما حبيب إم أشرف  از فلسطین مسؤول روابط خارجی و  رسانه هیئت زنان جنبش جهاد اسلامی گفت: درود میفرستم بر تمام مقاوم آن و حامیان مقاومت و مبارزان با عادی سازی روابط با رژیم غاصب صهیونیستی. عادی سازی روابط خیانتی بزرگ و جنایتی نابخشودنی علیه امت اسلام و تمامی انسانیت است. چرا که فلسطین قلب امت عربی و اسلامی و موضوع تمامی مسلمانان نه تنها یک ملت است.

زنان فلسطینی  پا به پای مردان مقاومت می کنند. زن فلسطینی مادر تمام پناهندگان است که از سرزمین خود رانده شدند. زن فلسطینی مادر صبر و تحمل و بردباری ملت فلسطین بر علیه آوارگی و ظلم دشمن مجرم صهیونیستی است. مادر فلسطینی  رنج شکنجه و قتل و کشتار و و مهاجرت و آوارگی در طی ده ها سال را تحمل کرده و به دوش کشیده. و  در مورد آنان  باید بگویم مادر فلسطینی تربیت نسل مقاوم را  از گهواره آغاز می کند و مقاومت را همچون گوهری در فرزندان خود پرورش می دهد و پاسدار هویت فلسطینی حتی در آوارگی و مهاجرت است. مادر فلسطینی با شجاعت تمام فرزندان خود را به آغوش شهادت می فرستد تا این پیام را به جهان بدهد که نسلهای ما هرگز فلسطین را فراموش نمی‌کنند و عاشق شهادت در راه میهن هستند.  همانگونه که در راهپیمایی‌های بازگشت شاهد بودیم که همچون سیلی بر صورت صهیونیستها فرود آمدند و تمام این حاصل تربیت صحیح نسل جوان فلسطین با آرمان مقاومت بود.

قرص خط قرمز ماست و ما فلسطینی ها چه در داخل کشور و غزه و کرانه باختری و چه در خارج از کشور  و اردوگاههای پناهندگان لحظه ای از قدس شریف چشم بر نخواهیم داشت و برای دفاع از آن آماده ایم.

 

سرکار خانم دكتر منال فنجان از عراق استاد قانون بین الملل گفت: موضوعی که مایلم در مورد آن صحبت کنم نقش نهادهای غیردولتی و ان جی او ها در مبارزه با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی است. نهادهای مردمی و غیر دولتی با توجه به اینکه داوطلبانه و بدون سیطره دولتی و حکومتی فعالیت می‌کنند ارتباط نزدیک‌تری با مردم دارند و به واسطه همین ارتباط نزدیکتر می تواند پیام های قوی تر و موثرتری را به جامعه منتقل کنند. البته با توجه به اینکه منابع مالی این نهاد را از کجا تامین می شود این ممکن است با توجه به غیر انتفاعی بودن تحت نفوذ مستقیم سرمایه گذاران باشند. مثلاً در کشور عراق بسیاری از این نهادها توسط سازمان‌های بین‌المللی حمایت مالی می‌شوند و با گذر زمان متوجه می‌شویم که سوگیری‌های خاصی به خود گرفتند. امروز و پس از ۱۷ سال تجربه جنگ در منطقه برای همه ما به وضوح ثابت شده که مسئله فلسطین در جامعه مسلمانان محوریت و مرکزیت دارد و همه باید سوگیری واضحی درباره این موضوع داشته باشند. یا باید در کنار فلسطینیان بایستند و یا در کنار رژیم غاصب صهیونیستی. این سو گیری را باید از لحاظ رسانه‌ای و از لحاظ نوع فعالیت ها مشخص کنیم و این وظیفه بر عهده نهادهای مدنی است. برای همین امروزه می‌بینیم که در عراق بسیاری از نهادهای غیردولتی به مراسم ایمان در بزرگداشت روز قدس و حمایت از محور مقاومت اهمیت می دهند. این امر به لطف خون شهدای مقاومت مانند شهید ابومهدی المهندس و شهید قاسم سلیمانی و سایر شهدای محور مقاومت محقق شد.

 

 سرکار خانم  فاطمة ديب نصر الله از لبنان نویسنده و مربی توسعه انسانی گفت: قدس شریف در وجدان امت بیدار اسلامی جایگاه ویژه‌ای دارد و این جایگاه ویژه آن را تبدیل به قبله جهاد و مبارزه کرده است. این جایگاه ویژه البته با اهتمام حضرت امام خمینی به نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام روز قدس ماندگار شد.

 چگونه میتوان با تربیت صحیح فرزندان حمایت از حق را به آنها منتقل کرد؟ تربیت کودکان که از آغازین لحظات زندگی آغاز می شود به کودکان می آموزد چطور با خانواده و گروه‌های دوستان و اطرافیان و نهایتاً با جامعه برخورد و رفتار داشته باشند.

ویژگی های تربیتی:

•        تربیت بر اساس ارزش ها: ارزش کرامت انسانی یکی از مهمترین آموزشهایی است که والدین به فرزندان می دهند

•        تربیت سیاسی: فرزندان باید نسبت به سیاست‌های داخلی و همچنین سیاست‌های خارجی بر علیه دشمنان آگاهی داشته باشند که این امر با وجود رهبری آگاه در جامعه محقق می شود.

•        استفاده از رسانه های هدفمند جهت انتقال پیام های صحیح مقاومت محور به فرزندان.

امروز همه ما به عنوان اولیای امور و والدین و رهبران اجتماعی و وظیفه داریم که فرزندانمان را با موضوعات حق و حق طلبی تربیت کنیم تا شعار امسال که قدس نزدیکتر است هدف قابل تحقیقی باشد.