عضویت / ورود

مشاور عالی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب در گفتگو با سایت اتحادیه زنان مسلمان:

 

تأسیس مساجدی مختص بانوان در نقاطی از جهان از لحاظ شرعی و عرفی اشکالی ندارد.

 

 

 

مساجد مختص بانوان با محوريت استفاده از مؤذن و پیش‌نماز و خطیب خانم، مدتی است در کشورهای غربی رواج یافته است. به مناسبت روز جهانی مسجد (۳۱ مرداد ماه)، و با توجه به روند رو به افزایش مساجد مختص بانوان، خبرنگار وب سایت اتحادیه جهانی زنان مسلمان پیرامون ضرورت تاسیس این مراکز با حجت الاسلام و المسلمین اوحدی، مشاور عالی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در امور فرهنگی به گفتگو نشست.

مشاور عالی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در امور فرهنگی با اشاره به اینکه در جمهوری اسلامی ایران تاکنون مسجدی را با عنوان مسجد اختصاصی نداشته ایم گفت: در کشورهایی همچون ایران و عراق که فرهنگ اسلامی تاریخی دارند، بانوان از نظر اجتماعی فعال هستند و در مناسبت های مختلف مانند ماه مبارک رمضان برنامه های ویژه خود را در نه تنها در مساجد و ساعات نماز بلکه به صورت دوره ای برگزار می کنند و همواره جلسات قرآنی، آموزش قرآن و حتی سخنرانی بانوان برای سایر خانم ها به صورت متعارف برپا می گردد.

اوحدی افزود: بحث اینکه در مکانی نماز جماعت تنها مختص زنان برگزار گردد در ایران و عراق غیر متعارف است گو اینکه از نظر شرعی اشکالی ندارد. همانگونه که بانوان برنامه ها و پاسخگویی شرعی و آموزش های دینی را اداره می کنند می توانند به پیش نماز خانم نیز اقتدا کنند البته مسلم است که آقایان نمی توانند در نماز جماعت به خانم اقتدا کنند.

وی در ارزیابی این پدیده گفت: تأسیس مساجدی مختص بانوان در نقاطی از جهان از لحاظ شرعی و عرفی اشکالی ندارد و از نظر فقهی نمی توان با آن مخالفتی داشت. اما باید دید که فلسفه این کار چیست و چه ضرورتی دارد که بانوان همراه با جماعت آقایان به برپایی نماز جماعت نپردازند. و در صفوف متصل در بخش های مجزا برای نماز جماعت حضور نداشته باشند چرا که نماز جماعت آثار اجتماعی جمعی و برکات فراوانی دارد.

حجت الاسلام والمسلمین اوحدی ضمن ابراز نگرانی از پیامدهای منفی این جدا سازی گفت: ممکن است این تصور ایجاد شود که مساجد حتما باید یا مختص خانم ها باشند یا آقایان، در صورتی که باید فضایی ایجاد شود که خانواده ها بتوانند به راحتی و همراه با هم در مسجد حضور یابند مخصوصاً در کشورهای غربی که در آن ها مسلمانان در اقلیت هستند و مسلمانان از محله های مختلف باید مسافت های طولانی طی کنند تا به مسجد موجود در شهر برسند، و این جداسازی ممکن است برای بانوان مشکل رفت و آمد ایجاد کند در صورتی که حضور خانوادگی مزایای خاص خود را دارد.

وی به خبرنگار وب سایت اتحادیه جهانی زنان مسلمان گفت از سوی دیگر در مسجد ویژه بانوان ممکن است بانوان به خاطر مقید نبودن به پوشش کامل احساس راحتی بیشتری داشته باشند چرا که در مراسم غیر از نماز می توانند پوشش راحتی داشته باشند و سوالات خود را آزادانه مطرح کنند. البته به هنگام نماز از لحاظ پوشش بانوان حجاب کامل دارند. و به همین دلیل است که ما در کشورمان مجالس مخصوص بانوان و جلسات ویژه آنان را به صورت مستمر داریم. بنابراین هر دو روش مزایای ویژه خود را داراست.

اوحدی ضمن تاکید بر ضرورت گسترش فرهنگ حضور در مسجد گفت: در حال حاضر 90 درصد از کسانی که اهل نماز هستند در مساجد حضور نمی یابند. و در خانه به صورت انفرادی به عبادت می پردازند. هرچند که پدیده نماز جماعت در مساجد محلات در دین ما بسیار مؤکد است ولی در جامعه ما در این راستا فرهنگ سازی کافی صورت نگرفته و اهمیت و فلسفه اجتماعی برگزاری نماز به درستی تبیین نشده است. بنابراین در راستای حضور مومنین و مومنات، پیر و جوان در نماز جماعت باید فرهنگ سازی صورت گیرد و تفاوتی در این زمینه بین زن و مرد نیست و همه باید به این کار تشویق شوند.

معاون ویژه دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی یکی از برکات انقلاب اسلامی را گسترش و رونق مساجد و پررنگ شدن حضور جوانان در مساجد دانست و افزود امروزه شاهد حضور زنان همپای مردان در نماز جمعه هستیم و مساجد از حضور بانوان معمور است واگر بتوانیم توجه به مساجد و دین گرایی را در جامعه گسترش بدهیم، تردد در مساجد خود به خود جزو آن قرار خواهد گرفت و در این امر همه باید مخاطب قرار گیرند.

------------------------------

منبع:

اتحادیه جهانی زنان مسلمان

 

 

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • برگزیده‌ها
  • آخرین‌ها