عضویت / ورود

 

شکی نیست که ورزش کردن به صورت مرتب، ثمرات جسمی بسیاری در پی دارد. این امر توسط متخصصان سلامت، سازمانهای بهداشتی و دولت ها به عنوان بخش اساسی داشتن یک زندگی سالم توصیه می شود. 

ورزش کردن علاوه بر افزایش قدرت جسمی، کم شدن خطر ابتلا بسیاری از بیماری ها، و کاهش وزن، به سلامت روان شما نیز کمک میکند. پژوهش ها در موضوع ارتباط ورزش کردن با سلامت روان در حال افزایش است، و در حال حاضر به بیمارانی که از افسردگی، اضطراب و سایر نارسایی های سلامت روان رنج می برند، توصیه می شود که ورزش کنند. 

حتی کسانی که سالم هستند نیز با ورزش کردن می توانند منافع بسیاری را عاید خود کنند. اگر به دنبال جهشی در خلاقیت خود هستید یا می خواهید که بر بی حالی و بی حوصلگی خود غلبه کنید، ورزش می تواند راهکاری عالی باشد. براساس پژوهش ها ورزش به روش های زیر می تواند بر سلامت روان تاثیرگذار باشد. 

 

ورزش حوصله را جا می آورد  

کسانی که مرتب ورزش می کنند، از جهشی که در انرژی و خلقیاتشان پس از فعالیت ورزشی به آنها دست می دهند (و بعضاً به آن "نشئگی دوندگان" نیز گفته می شود) اطلاع دارند. اگرچه محققان بر سر منشا این جهش یکصدا نیستند، اما متخصصان سلامت ورزش کردن را به عنوان راهی برای بهبود روحیه توصیه می کنند. 

 

ورزش، مغز را هوشیار نگاه می دارد  

وقتی که در کاری گیر کرده اید یا بر سر گرفتن تصمیمی مرددید، یکی از بهترین روش ها برای حل مشکل ورزش کردن است. بسیاری از پژوهش ها نشان داده اند که ورزش کردن، تقریباً بلافاصله موجب بهبود عملکرد مغز شده و نتایج مثبت آن در طولانی مدت می تواند تغییرات بزرگی را در زندگی فرد رقم بزند. تحقیقی که توسط دانشکدۀ پزشکی هاروارد انجام شده، ورزش کردن را راهی برای بهبود در تصمیم گیری، برنامه ریزی و یادگیری اطلاعات جدید معرفی کرده است. 

 

حفظ عملکرد شناختی در طولانی مدت 

تحقیقات علمی نشان می دهند که فعالیت جسمی منظم می تواند به شما کمک کند تا با وجود بالا رفتن سن، همچنان مهارت های تفکر، یادگیری و قضاوت را در خود حفظ کنید. همچنین ورزش کردن روشی برای بهبود حافظه و سلامت مغز در افراد مسن است. در عصری که بیماری آلزایمر به یک نگرانی بزرگ تبدیل شده، محققان ورزش را روشی برای پیشگیری از این بیماری نیز می دانند. افراد مسن بهتر است بدانند که برای شروع به ورزش هرگز دیر نیست و پژوهش ها نشان داده اند که هر زمان ورزش کردن را شروع کنید می توانید از مزایای آن بهره مند شوید. 

 

ورزش و بهبود عملکرد حافظه 

حافظه از دبستان تا بزرگسالی همواره بخش مهمی از زندگی است و پژوهش ها نشان می دهند که ورزش می تواند به بهبود قابلیت ما در به یادآوردن مسائل کمک کند. 

 

ورزش و خلاقیت  

اگر در تفکر خلاق دچار مشکل هستید، یک جلسه دویدن شدید یا تمرین قدرتی می تواند راه گریزی از بن بست خلاقیتیتان باشد. چندین تحقیق در این موضوع نشان داده اند که فعالیت جسمی تا چند ساعت پس از ورزش، به بهبود تفکر خلاق منجر میشود. این چند ساعت می تواند برای حل مشکلی که برایش به خلاقیتتان نیاز دارید، کمک بسیاری بکند.

 

 

ورزش و بهبود عملکرد حافظه 

حافظه از دبستان تا بزرگسالی همواره بخش مهمی از زندگی است و پژوهش ها نشان می دهند که ورزش می تواند به بهبود قابلیت ما در به یادآوردن مسائل کمک کند. 

 

ورزش و خلاقیت  

اگر در تفکر خلاق دچار مشکل هستید، یک جلسه دویدن شدید یا تمرین قدرتی می تواند راه گریزی از بن بست خلاقیتیتان باشد. چندین تحقیق در این موضوع نشان داده اند که فعالیت جسمی تا چند ساعت پس از ورزش، به بهبود تفکر خلاق منجر می شود. این چند ساعت می تواند برای حل مشکلی که برایش به خلاقیتتان نیاز دارید، کمک بسیاری بکند.

------------------------------------------------------

منبع:

آفتاب نیوز