عضویت / ورود

 محققان در پژوهش های جدید خود به رابطه مثبت بین خواب نیمروزی و عملکرد مغز و حافظه دست یافتند. آنها دریافتند که خواب نیمروزی، خواب عمیق و رویا دیدن در خواب برای عملکرد بهتر مغز و وجود حافظه ای قوی تر و بهتر مهم است.

پژوهش های جدید حاکی از آن است که خواب نیمروزی برای افزایش هوش و بهبود عملکرد مغز بسیار مفید  است. بر اساس این مطالعات خواب نیمروزی در جوانان و میانسالان، به حفظ بهتر حافظه آنها کمک کرده و خطر زوال حافظه را کاهش می دهد، در صورتی که این اتفاق در خواب شبانه نمی افتد.

به گفته «مایکل کی اسکالین»، از دانشگاه بیلور تگزاس، خواب نیمروزی در جوانان و میانسالان به حافظه و یادگیری آن ها کمک می کند. تجربه نشان داده است که  افراد با افزایش سن در طول شب بیشتر بیدار می شوند و به همین دلیل از خواب عمیق و یا خواب های همراه با رویای کمتری برخوردار هستند که این شرایط بر عملکرد مغز و حافظه آنها اثر می گذارد.

قابل توجه است که تحقیقات این پژوهشگران از مدت ها پیش و از سال ۱۹۶۷ میلادی آغاز شده و در این تحقیقات حدود دویست نمونه، مورد بررسی و سنجش خواب و عملکرد ذهنی قرار گرفتند. رده سنی افراد مورد مطالعه در این پژوهش در گروه سنی جوانان بین ۱۸ تا ۲۹ سال، در گروه میانسالان بین ۳۰ تا ۶۰ سال و افراد بالاتر از ۶۰ سال به عنوان گروه سنی سالمندان بودند.

از این گروه های مختلف خواسته شد تا اطلاعات لازم در مورد خواب، کیفیت و زمان بندی آن را در اختیار پژوهشگران قرار دهند. این اطلاعات عبارت بودند از: 

- میزان ساعات خواب در طول شبانه روز

- مدت زمان مورد نیاز جهت به خواب رفتن پس از ورود به بستر

- تعداد دفعات بیداری در طول شب

- چگونگی احساس خواب آلودگی در طول روز

- داشتن یا عدم داشتن خواب نیمروزی

در کنار این اطلاعات، گروه های یاد شده، از لحاظ موج های مغزی متعدد هم مورد بررسی قرار گرفتند و در زمان بندی های مختلف از قبیل زمانی که کمبود خواب داشتند، در هنگام خواب نیمروزی و یا حتی خواب هایی ناشی از مصرف دارو، مورد آزمایش قرار گرفتند.

«اسکالین» در ادامه توضیح می دهد که یک فرد ۸۵ ساله در واقع حدود ۲۵۰ هزار ساعت را در طول حیات خود خواب بوده است که می توان گفت شامل بیش از ده هزار روز می شود. با این شرایط گاهی مردم فکر می کنند خواب یعنی زمان از دست رفته و تلف شده، در حالی که خوب خوابیدن و خواب عمیق باعث سلامت بهتر روان و بهبود سلامت قلب و عروق و در نهایت کاهش اختلالات و بیماری های مختلف می شود.

-------------------------------------------------------------------

منبع:

ایران سلامت