عضویت / ورود

ورزش صبحگاهی فواید زیادی دارد با این حال همه نمی‌توانند خود را متقاعد کنند که در ساعات اولیه صبح به انجام ورزش بپردازند. تحیقات نشان داده که ورزش صبحگاهی باعث بهبود بخشیدن به وضعیت خواب، افزایش تیزهوشی و ... می‌شود. با این حال تنها علاقه به ورزش صبحگاهی باعث نمی‌شود بتوانیم این کار را انجام دهیم؛ حتی افرادی که سحرخیز هستند نیز گاهی اوقات ورزش صبح برایشان سخت است اما می‌توان با بکارگیری راهکارهای مختلف خود را به ورزش صبحگاهی عادت دهیم. 

1- ابتدا با برنامه ساده‌تر شروع کنید

اگر تاکنون هرگز صبح‌ها ورزش نکرده‌اید. به یکباره پنج روز در هفته‌ ساعت شش صبح در کلاس ورزشی ثبت‌نا‌م کنید. سعی کنید از تنها یک روز در هفته‌ شروع کنید. سعی کنید روزی را انتخاب کنید که یک برنامه مفرح در ساعات پایانی روز دارید. این که بدانید نمی‌توانید ورزش را به ساعت دیگری در روز موکول کنید باعث می‌شود که انگیزه شما برای ورزش صبحگاهی بیشتر شود. هر زمان که به هفته‌ای یک روز ورزش صبحگاهی، عادت کردید کم کم یک روز دیگر به برنامه ورزشی خود اضافه کنید. 

2- برای خود برنامه ورزشی بنویسید 

بر‌نامه‌ریزی به شما کمک می‌کند هنگامی که برای ساعات صبح برنامه ورزش می‌ریزید، بهانه کمتری برای ورزش نکردن پیدا می‌کنید. هنگام نوشتن برنامه ورزشی تمامی اتفاقات از جمله مسافرت و کار را در نظر بگیرید. به ‌این‌ ترتیب یک روز پرمشغله را به یک روز بی‌دغدغه‌ تبدیل می‌کنید. 

یک همراه داشته باشید 

3- یک همراه داشته باشید 

اگر کسی همراه شما ورزش کند انگیزه بیشتری برای ورزش کردن پیدا می کنید. هیچ کس دوست ندارد فردی باشد که یک برنامه را بر هم می‌زند. 

4- قبل از این که به خواب بروید دقیقا مشخص کنید که می خواهید چه ورزشی را انجام دهید 

به جای این که بگوید من فردا قبل از رفتن به سر کار یک ساعت ورزش می‌کنم، بگویید من قبل از رفتن به کار نیم‌ساعت پیاده‌روی می‌کنم و 10 دقیقه شنا می‌روم. این برنامه، انگیزه شما برای انجام ورزش را بیشتر می‌کند. ضمنا این کار باعث می‌شود که ارزیابی درستی از میزان ورزش کردن در هر ناحیه بدن و نوع ورزشی که انجام داده‌اید، داشته باشید. 

5- لباس‌های ورزشی خود را از شب قبل آماده کنید 

لباس‌های ورزش خود را بیرون بیاورید و آماده بگذارید. این کار نشان می‌دهد که شما با خود عهد کرده‌اید تا حتما صبح ورزش کنید. 

6- قبل از این که به خواب بروید کیف ورزش خود را آماده کنید 

اگر قبل از خواب کیف خود را آماده کنید بعضی وسایل ضروری را فراموش نمی‌کنید. لیستی از لوازمی که باید همیشه همراه داشته باشید تهیه کنید. 

7- شب خوب بخوابید 

کمبود خواب باعث می‌شود که نتوانید صبح ورزش کنید. 

8- مثبت فکر کنید 

هنگامی که ساعت شما به صدا در می‌آید به این فکر نکنید که چقدر خسته هستید یا چقدر دیگر می توانید بخوابید. به اهداف ورزش خود فکر کنید به یاد داشته باشید که همیشه حسرت ورزش‌هایی که نکرده‌اید را خواهید خورد. ورزش صبحگاهی برای همه مناسب نیست اما اگر بخواهید این کار را شروع کنید می توانید آن را به یک عادت تبدیل کنید.

 

 

---------------------------------------------

منبع: ایسنا