چاپ کردن این صفحه

 این تصور برخی از بانوان که به دلیل شرایط فیزیولوژیک نباید حجامت کنند، اشتباهی شایع است چرا که از دیدگاه طب سنتی، حجامت باعث تنظیم شدن عادت ماهانه، رفع خونریزی شدید یا لکه بینی زنان می‌شود.

حجامت در آقایان نسبت به خانم‌ها بیشتر صورت می‌گیرد اما خوشبختانه  این بدان معنا نیست که خانم‌ها حجامت نمی‌کنند بلکه حجامت در خانم‌ها هم اتفاق می‌افتد اما نسبت به آقایان از درصد کمتری برخوردار است که شاید علت اصلی آن مسائل فیزیولوژیک در بین خانم‌ها باشد.

رئیس دپارتمان پزشکان ابن نصیر؛ در رابطه  با تصور غلط  برخی  بانوان در رابطه  با حجامت کردن و کم شدن خون بدن گفت: این تصور غلطی در بین بانوان است که به دلیل مسائل فیزیولوژیک یا عادت ماهانه؛ نباید حجامت کنند! در حالی که از دیدگاه ما حجامت باعث تنظیم شدن عادت ماهانه می‌شود و اگر خانمی لکه‌بینی یا خون‌ریزی شدید یا از پریود منظمی برخوردار نیست، با حجامت می‌تواند این موارد را برطرف کند.

دکتر اکبر کتابی؛ حجامت کردن از ماه پنجم به بعد در خانم‌های باردار را بی‌ضرر دانست و افزود: خانم‌های باردار فقط از ماه پنجم به بعد می‌توانند حجامت کنند و این اقدام  باعث بالا رفتن سطح ایمنی  و هوش جنین می‌شود اما این اقدام فقط برای خانم‌های بارداری که کم خونی ندارند، تجویز می‌شود و اگر خانم بارداری کم خونی یا آنمی دارد، مجاز به حجامت در دوران بارداری نیست.

این دانشجوی دکترای تخصصی طب سنتی ارمنستان؛ حجامت‌ کردن در نزد غیر متخصص و مکان‌های خانگی غیر بهداشتی را اشتباه و پرخطر دانست و خاطرنشان کرد: توصیه ما به افراد این است که در هر مکانی حجامت نکنند و به مراکز معتبر مراجعه نمایند؛ وقتی فردی به ما مراجعه می‌کند اینگونه نیست که فرد را به سرعت حجامت کنیم! بلکه ابتدا شرح حالی از وی دریافت کرده بعد از اینکه به نتیجه رسیدیم که فرد متقاضی شرایط  حجامت را دارد؛ حجامت را انجام می‌دهیم.

وی  ادامه داد: یک خانم در دوران پریود خود نباید برای حجامت کردن اقدام نماید و اگر در مکان‌هایی که خانگی است و صلاحیت حجامت را ندارند و در دوران پریود اقدام به حجامت کند، دچار بیماری سردرد می‌شود.

وی به اثر حجامت در مشکلات پوستی و لاغری به خصوص در خانم‌ها اشاره کرد و گفت: با حجامت انواع مشکلات پوستی اعم از لک و مک، چین و چروک پوست و همچنین ریزش مو برطرف می‌شود و کوچک کردن شکم و لاغری در خانم‌ها که توجه بیشتری نسبت به آقایان در اینگونه مسائل دارند نیز با حجامت امکان پذیر است.

دکتر اکبری در ادامه افزود: توصیه ما به خانم‌هایی که دچار مشکلات رحمی بوه یا مبتلا به انواع کیست‌ها هستند، این است که حجامت خشک را نزد پزشک مربوطه انجام دهند و به آن دسته از خانم‌هایی که از افسردگی رنج می‌برند توصیه می‌کنیم که حجامت را فراموش نکنند.

این محقق طب سنتی تصریح کرد: بهترین زمان برای حجامت کردن در فصل آبان ماه است و توصیه می شود افراد در این فصل با رعایت نکاتی که مطرح شد اقدام به حجامت کنند.

------------------------------------------------------------

منبع:

طنین یاس