عضویت / ورود

تابعیت:اندونزي

موضوع: زنان نخبه معاصر

بیوگرافی:

پروفسور طوطي علویه در 30 مارس 1942 متولد شدند و در سالهای 1999-1998 عنوان وزیر توانمندسازی زنان و کودکان را داشتند. ایشان علاوه بر عهده داری ریاست دانشگاه الشافعیه، به مدیریت و سازماندهی مدارس شبانه روزی ویژه یتیمان نیز می پرداختند. دارالأیتام علویه ۲۵۰ کودک یتیم را تحت پوشش قرار می‌دهد. علاوه‌براین، بیش از ۱۵ میلیون زن اندونزیایی تحت پوشش آموزش‌های فرهنگی هستند که خانم علویه از طریق گسترش فعالیت‌های تبلیغی ارائه نموده است.

 طوطي علویه  فارغ التحصيل دانشگاه اسلامی شریف هدایت الله جاکاراتا  بودند و  مدرک دکترای خود در رشته فلسفه را از دانشگاه آستن تگزاس، آمریکا، و با موضوع رساله «سرمایه اجتماعی به‌مثابه عامل سلامت و رفاه: مطالعه طولی زنان و سبک زندگی در اندونزی» دریافت کرد.

 

برخى از مسئولیت های پروفسور علویه به شرح ذیل می باشند:

 ·         رییس اتحادیه بین‌المللی زنان مسلمان

 ·         عضو هيأت رئيسه مجلس‌العلمای اندونزی

 ·         مؤسس مرکز خیریه و دار‌الأیتام علویه در اندونزی

 ·         عضویت در پارلمان اندونزی

 ·         مدیریت اجرایی اتحادیه بین‌المللی زنان مسملان برای آسیا

 ·         دبیرکل انجمن جامعه مدنی

 ·         نایب‌رییس انجمن اخوت حج اندونزی

 ·         عضو شورای مطبوعات اندونزی

 ·         عضو هیأت مدیره مؤسسه توسعه تلاوت قرآن جاکارتا

 ·         نايب رئیس هیئت مشاوران انجمن روشنفکران مسلمان اندونزیایی (ICMI)

 علویه توجه ویژه‌ای به جمهوری وحدت مسلمانان داشت و در راستای مقابله با نفوذ فرهنگی و الگوی فمنیستی در میان زنان و جوامع اسلامی، تلاش و رایزنی‌های مؤثری را در کشورهای اسلامی و غیراسلامی صورت داد. ايشان بيش از 14 عنوان كتاب در موضوعات اسلامی و همچنین زنان و ایتام منتشر کردند.

 مرحوم پروفسور دکتر طوطی علویه، رئیس دانشگاه الشافعیه پس از چند روز بستری در بیمارستان متروپولیتن جاکارتا، چهارشنبه 15 اردیبهشت 95 در سن ۷۴ سالگی درگذشتند.