عضویت / ورود

به گزارش سایت اتحادیه جهانی زنان مسلمان، نشست تخصصی زن و خانواده مسلمان، محور تحولات اجتماعی 10 خردادماه 1395در دفتر اتحادیه جهانی زنان برگزار شد.

در این نشست صمیمانه که با حضور 20 تن از شخصیتهای فرهیخته و فعال حوزه بانوان از جمله ریاست دانشگاه الزهرا، ریاست شورای فرهنگی اجتماعی زنان، مسوول بخش خواهران دانشگاه مذاهب، و اعضای هیأت امنای اتحادیه برگزار شد،  خانم دکتر لیزلوت ابید استاد دانشگاه وین به عنوان مهمان ویژه به سخنرانی پرداختند.

ایشان ضمن اشاره به تبلیغات منفی وتفرقه انگیز بین مذاهب مختلف و ترویج این دیدگاه ها از سوی رسانه های اروپایی عنوان کردند که تلاش می کنند از طریق پاسخ به سوالات مختلف دانشجویان به تبیین تصویر حقیقی زن در اسلام بپردازند. چرا که در بحث اسلام موضوع اسلام مدرن با طرح اروپایی مواجه می شویم.

خانم دکتر ابید عنوان کردند که از نظر اسلام حقوق فردی و اجتماعی در جایگاهی متعادل نسبت به هم قراردارند در صورتی که از منظر غربی جامعه آزادی های فردی را ترجیح می دهد و تقلید از این آزادی فردی و فراموشی هدف اجتماعی یکی از عمده ترین چالش های عصر حاضر است.

در این نشست خانم دکتر طاهره نظری عضو هیأت امنای اتحادیه و مدیرکل سابق بخش زنان و حقوق بشر وزارت امور خارجه ضمن اشاره به تصویر غربی از زن مسلمان به عنوان فردی ضعیف عنوان کردند خوشبختانه ما امروزه در عرصه بین المللی تا بدانجا مطرح شده ایم که بتوانیم الگویی برای زن مسلمان باشیم و تفکر ما از پوشش و ظاهرمان مهم تر به نظر برسد و این برخلاف جریان مرسوم سیاستمداران زن غربی است که معمولا برای پذیرفته شدن ظاهر و پوشش مردانه انتخاب می کنند.

خانم دکتر طوبی کرمانی دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان در ابتدا با طرح این سوال که: "چرا الگوی زندگی در جامعه اسلامی ما، موجوداتی غیر از پیامبر (ص)، حضرت زهرا(س) و معصومین (ع) هستند و ما از الگوهای دینی خود برای پیشرفت جامعه استفاده نمی کنیم"، گفت: ما نزدیک به 2 سال است که در اتحادیه جهانی زنان مسلمان تلاش داریم به پاسخ این سوال دست یابیم و راهکارهایی را در زمینه کنار گذاشتن الگوهای غربی و استفاده از الگوهای دینی و مذهبی خود در جامعه اسلامی ارائه دهیم. ایشاد در ادامه،  این سوال را از حاضرین مطرح کردند که چرا در عمل از الگوهای ناب دینی فاصله گرفته ایم. که در ادامه یکایک حاضرین به بیان دیدگاه های خود در این زمینه پرداختند.

خانم قاسمی فعال حوزه بانوان در پاسخ بحث مخاطب شناسی و به روزرسانی الگوهای دینی را براساس جامعه شناسی مهم برشمردند.

خانم موسوی یکی از دلایل این موضوع را ضعف تبلیغات دینی برشمردند وعنوان کردند مهم است که آموزه های دینی را در مصادیق خاص محصور نکنیم چرا که این موضوع تعصب به حساب آمده و باعث ایجاد تقابل می گردد.

خانم انصاری استاد حوزه دلیل این موضوع را عمدتا ضعف عملکرد ما و دوری از مفاهیم قرآنی برشمردند چرا که در قرآن زن به عنوان نماینده ارزش ها و ضد ارزش ها معرفی می شود و این نشان از قابلیت های عظیم زن در این زمینه است که ما از آن غافلیم.

خانم دکتر منتظری در پاسخ به این سوال گفتند ما همواره زن را به شکل سنتی معرفی کرده ایم و از خلاقیت در این زمینه به دور مانده ایم که باعث ضعف ماشده است.

خانم دکتر انسیه خزعلی رییس دانشگاه الزهرا در ریشه یابی این بحث به ضعف شیوه های تشویقی در سطح نخبگان اشاره کردند  که کمتر مورد توجه بوده است. ایشان به عنوان راهکار از تخصیصی جایزه بین المللی الزهرا برای زنان اندیشمند و فرهیخته در این زمینه مطالبی را عنوان کردند.

در پایان این نشست خانم دکتر طوبی کرمانی دبیر کل اتحادیه جهانی زنان مسلمان ضمن تشکر از نظرات ارزشمند حاضرین گفتند ما در این زمینه کم عمل تنکرده ایم ولی متاسفانه عملکرد ما دانا و توانا نبوده است. ایشان یکی از مشکلات الگوسازی را معرفی این چهره ها به عنوان چهره های آسمانی و فرابشری دانستند که باعث می شود این تصور به وجود بیاید که رسیدن به این قله های ناب بشری از توان ما خرج است. در صورتی که این موضوع نباید باعث ناامیدی سود چرا که تلاش، هرچند اندک و محدود در این زمینه ارزشمند است.

خانم دکتر کرمانی دلیل دوم این موضوع را این دانستند که در اسلام بر خلاف غرب هدف وسیله را توجیه نمی کند و برای رسیدن به ارزش های متعالی نمی توان از هر روش و وسیله ای استفاده نمود.

دبیر کل اتحادیه جهانی زنان مسلمان ضمن اشاره به این که یکی از دلایل موفقیت غرب، الگوسازی قوی آنان و چهره سازی از ورزشکاران و هنرمندان و ...  است، گفتند ما نیز باید بتوانیم برای مقابله با غرب براساس فرموده پیامبر اکرم اسلام (ص) که حضرت زهرا(س) را سیده نساء العالمین  والگوی تمام زنان جهان معرفی کرده اند به این الگوهای دینی رجوع کنیم.

شایان ذکر است در نشست تخصصی "زن و خانواده مسلمان، محور تحولات اجتماعی" که صبح دوشنبه (10 خرداد) در مجمع تقریب مذاهب اسلامی برگزار شد، خانم ها: دکتر علوی (مدیرکل دانشگاه اصول و مذاهب اسلامی)، مهندس عبدالملکی (مدیرکل زنان و حقوق بشر وزارت امور خارجه)، دکتر نباتی (استاد دانشگاه)، منصوری (از اداره کل شهرداری تهران)، حکیم (استاد حوزه)، دکتر منتظری (استاد حوزه و دانشگاه)، دکتر نظری (مدیرکل سابق امور زنان و حقوق بشر وزارت امور خارجه)، دکتر انسیه خزعلی (رئیس دانشگاه الزهرا)، دکتر فرشته روح افزا (معاون شوراي اجتماعی فرهنگي زنان)، دکتر کبری خزعلی (رییس شوراي اجتماعی فرهنگي زنان) و جمعی از اعضای هیأت امنای اتحادیه جهانی زنان مسلمان حضور داشتند.

--------------------

منبع:

اتحادیه جهانی زنان مسلمان