عضویت / ورود

 

"برگزاری هم اندیشی علمي و تکریم پزشکان جهادی- تقریبی" با موضوع "نقش جهاد پزشکی در تقریب دل‌ها" "برگزاری هم اندیشی علمي و تکریم پزشکان جهادی- تقریبی" با موضوع "نقش جهاد پزشکی در تقریب دل‌ها" "برگزاری هم اندیشی علمي و تکریم پزشکان جهادی- تقریبی" با موضوع "نقش جهاد پزشکی در تقریب دل‌ها" "برگزاری هم اندیشی علمي و تکریم پزشکان جهادی- تقریبی" با موضوع "نقش جهاد پزشکی در تقریب دل‌ها" "برگزاری هم اندیشی علمي و تکریم پزشکان جهادی- تقریبی" با موضوع "نقش جهاد پزشکی در تقریب دل‌ها"

نشست هم اندیشی علمي و تکریم پزشکان جهادی- تقریبی" با موضوع "نقش جهاد پزشکی در تقریب دل‌ها" عصر روز شنبه ۳۱ مردادماه ۱۳۹۴ و همزمان با روز پزشک برگزار شد.

در این همایش که به همت اتحادیه جهانی زنان مسلمان، در دانشگاه شهید بهشتی برگزار گردید از ۱۴ تن از پزشکان فعال در زمینه های جهادی و تقریبی تقدیر به عمل آمد.

اين مراسم با حضور آیت الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت  و... و با سخنرانی خانم دکتر طوبی کرمانی دبیر کل اتحادیه جهانی زنان مسلمان افتتاح گردید.

ایشان در سخنان خود با قدردانی از فعالیتهای جهادی پزشکان تقریبی، این حرکت را گامی بزرگ برای تحقق تقریب عملی برشمرد.

 دکتر کرمانی افزود: با توجه به اوضاع یمن و مظلومیت مردم این کشور که هر روز در معرض بدترین تجاوزات نظامی قرار دارند، اتحادیه جهانی زنان مسلمان درصدد بر آمد تا برای زدودن آلام و مشکلات مردم یمن اقدامی ضروری انجام دهد لذا طرحی را به دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ارائه دادیم با این عنوان که کسانی که امروز رنج می برند باید برای زدودن رنجوری آنها اقدامی انجام دهیم و پزشکان می توانند در این مسیر نقش عمده ای ایفا کنند.

وی در ادامه با تاکید بر لزوم تقدیر از فعالیتهای پزشکان تقریب گرا و جهادی، گزارشی از فعالیتهای اتحادیه جهانی زنان مسلمان و پزشکان کشورمان ارائه کرد.

در ادامه این نشست آیت الله شیخ محسن اراکی در سخنانی با تبریک فرارسیدن روز پزشک اظهار داشت: تقریب باید وارد زندگی مردم شود تا مردم راه تقریب را بیابند.

وی افزود: یکی از مهمترین افرادی که می توانند در این زمینه موثر باشند پزشکان هستند که با خدمت خالصانه خود می توانند در این مسیر تاثیرگذار باشند و در اینجا از همه پزشکان می خواهیم ما را در عرصه تقریب و به هم نزدیک کردن مردم یاری کنند.

 وی در ادامه افزود: هویت اسلامی، هویت وحدت است یعنی بر اساس این آیه که می فرماید:"ان الدين عند اللّه الاسلام و ما اختلف الذين اوتوا الكتاب الا من بعد ما جاءهم العلم بغيا بينهم و من يكفر بايات اللّه فان اللّه سريع الحساب"اگر جامعه ای داشته باشیم که نام اسلام را داراست  باید اولین شاخصه اش این باشد که در آن جامعه وحدت و یکپارچگی وجود داشته باشد و تنها عنصری که می تواند جامعه بشری را یکپارچه کند اطاعت از فرمان الهی است.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به تلاش و فعالیت های گسترده این مجمع در بحث تقریب بین مذاهب اسلامی اشاره کردو گفت : برغم همه این کارها یکی از مهمترین اقشار تاثیر گذار در حوزه تقریب پزشکان هستند که می توانند با حضور در میان جوامع اسلامی و اقدامات خود به نشر معارف و اندیشه های اسلامی و انقلابی کمک کنند .

وی با ابراز خرسندی از حضور پزشکان بسیجی در عرصه های مختلف درمانی در خارج از کشور گفت : شما می توانید نقش موثری در جلوگیری از تخریب چهره اسلام و ایران در بین ملت ها داشته باشید .

دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  نیز در سخنرانی خود در این نشست  با تبریک ولادت امام رضا (ع) و ایام دهه کرامت افزود:به نظر می‌رسد جامعه پزشکی در طول انقلاب و بعد از پیروزی انقلاب و هم‌چنین در دوران دفاع مقدس و در طول سال‌هایی که منتهی به امروز شده همواره چه در داخل و چه در خارج از مرزها فعال بوده است و در کنار مردم گام برداشته و همواره از آرمان‌ها دفاع کرده است. 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: درست است که شفاء به دست خداوند است ولی جامعه پزشکی در این راستا می‌تواند یک واسطه باشد. ان‌شاء‌الله هم خودمان و هم دیگران قدر و منزلت این شغل را بشناسیم و همانگونه که مردم تاکنون در کنار ما بوده‌اند از این به بعد هم در کنار ما باشند. 

هاشمی گفت:‌ در جامعه پزشکی ما تمام اقشار حضور دارند چه آن‌هایی که در روستاها بودند، چه آن‌هایی که در حاشیه شهرها بودند و چه آن‌هایی که در شهرها زندگی می‌کردند. خوشبختانه همگی مدارج بالایی کسب کرده‌اند و اکنون از کشورهای دیگر هستند کسانی که می‌خواهند در ایران ادامه تحصیل بدهند و این یک افتخار است. با تمام تحریم‌ها و جنگ هشت ساله‌ای که ایران داشت و مصیبتی که کشورهای استعمارگر برای ما به ارمغان آوردند اکنون ما در عرصه پزشکی به جایی رسیده‌ایم که همه می‌خواهند در این کشور مدارج عالی پزشکی کسب کنند.

دکتر پیوندی، رییس دانشگاه شهید بهشتی نيز با بیان این که روز پزشک یادآور روز انصاف، عدالت و مسوولیت‌پذیری است، افزود: در دین اسلام تاکید بسیاری بر اهمیت پزشکی و کثرت پزشکان شده است. فصل مشترکی بین پزشکی و جهاد وجود دارد و آن عشق است. 

او گفت: در دنیای امروز مهم‌ترین سلاح راهبردی استعمار جهانی ایجاد تفرقه است و امیدوار هستیم که جامعه پزشکی در هم‌گرایی میان همه ادیان و مذاهب تلاش کنند. 

در ادامه این نشست محمد رییس‌زاده، مسوول بسیج جامعه پزشکی عنوان کرد: جهاد پزشکی از قبل بوده و ورود این جامعه به حوزه مجمع تقریب بسیار ارزشمند است. در این مدت سه سال تیم‌های متعددی را به کشورهای مختلفی مثل سومالی، غنا،‌ نیجریه‌، پاکستان و عراق و خیلی از کشورهای دیگر اعزام کرده‌ایم و امیدواریم با کمک مجمع جهانی تقریب این حرکت‌ها بیش‌تر شود. 

وی گفت: جامعه پزشکی ما این آمادگی را دارد که به شکل خداپسندانه در داخل و خارج فعالیت کند چه در مناطق آرام و چه در مناطق میدان جنگ و شلوغی. آمادگی پزشکان ما اکنون حتی از زمان جنگ هم بیش‌تر شده است؛ بنده این امر را طبق آماری که دارم اعلام می‌کنم. یکی از برکات این حرکت این است که وحدت امت اسلامی تقویت می‌شود. 

مسوول بسیج جامعه پزشکی تاکید کرد: یکی از برکات این حرکت این است که جامعه پزشکی سبب رسیدن به وحدت می‌شود. یکی از گفتمان‌های جامعه پزشکی خدمت به هم نوع و هم‌دردی با آن‌هاست. متاسفانه برخی می‌خواهند که جامعه پزشکی و گفتمان حقیقت آن را به سمت زیرمیزی و امثال این‌ها بکشانند و رسانه‌ها می‌توانند مردم را به این حقیقت آگاه کنند که جامعه پزشکی در پی خدمت به هم نوع است. 

در ادامه این نشست علمی عمادی، نماینده پزشک جهادی تقریبی با ارائه سه پیشنهاد گفت:‌ ما اگر کانتینری از دارو را به کشورهای دیگر ارسال کنیم به محض تمام شدن این داروها موضوع هم فراموش می‌شود اما اگر کار آموزشی انجام بدهیم و پزشکانی مثل خودمان را در سایر کشورها تربیت کنیم همیشه زنده هستیم و شناسنامه‌ای داریم که همیشگی است. من این تقاضا را از بزرگان دارم که یک نگاه وسیعی داشته باشیم و در مقوله آموزشی و پژوهشی با سایر کشورها همکاری کنیم چرا که این امر قطعا ماندگارتر است. 

در پایان این نشست دبیرکل مجمع تقریب مذاهب از ۱۴ نفر از پزشکان شیعه و سنی کشور که در عرصه پزشکی جهادی و تقریبی خدماتی ارائه کرده اند، قدردانی کرد.

گزيده بازتاب مطبوعاتي:

خبرگزاری تقریب (گالری)

خبرگزاری تقریب

خبرگزاری ایسنا

 خبرگزاری صدا و سیما 

-------------------------------------------------------------

منبع:

اتحادیه جهانی زنان مسلمان