عضویت / ورود

پنجمین کنفرانس سالانه چالش ها و آسیب های اجتماعی معاصر، راهکارهای تحکیم بنیان و تحقق سعادت خانواده روز 16فروردین 97 با حضور پزوهشگران متخصص در موضوع خانواده  در بیروت – لبنان برگزار گردید.

در این کنفرانس که به همت انجمن فرهنگی لبنان برگزار شد، دبیرکل و اعضای هیئت امنای اتحادیه جهانی زنان مسلمان حضور یافته و در محورهای مختلف به سخنرانی پرداختند.

محورهای کنفرانس:

·      اداره خانواده و چالش قدرت

·      خانواده در میدوان چالش ها و ثوابت

·      رسانه و تحولات واقعی جامعه

 

این کنفرانس با سخنرانی جناب آقای دکتر حاج محمد فنیش وزیر ورزش و جوانان لبنان و حاجية عفاف حكيم رئيس جمعيات سه گانه و عضو هیئت امنای اتحادیه جهانی زنان مسلمان آغاز گردید و سپس اساتید مدعو به ایراد سخنرانی پرداختند، سرکار خانم دکتر کرمانی دبیر کل اتحادیه جهانی زنان مسلمان و سرکار خانم واسطی پور عضو اتحادیه جهانی زنان مسلمان نیز از سخنرانان این کنفرانس بودند.

 

محبت و مودت خانواده اسلامی مورد تأکید راهکار مقابله با سیطره فرهنگی غرب

دکتر محمد فنیش وزیر ورزش و جوانان لبنان در این کنفرانس گفت  چالش های فراروی خانواده مسلمان، چالش های بزرگی است ولی خانواده توان و قوت مقابله و پیروزی در  آن را دارد.

وی با اشاره به اهمیت محبت و مودت و تواصلی که در خانواده اسلامی مورد تأکید قرآن و سنت نبوی است گفت مشکلاتی که اکنون به وجود آمده از قوت دشمن نیست بلکه ناشی از ضعف ماست. وقتی ما ضعیف باشیم دشمن امکان غلبه بر ما را می یابد لذا ما باید همواره در تمام مواضع آمادگی داشته باشیم.

وی اشاره کرد تمام مؤسسات مدنی باید به دنبال توانمندسازی زن و خانواده باشند و در زمینه تحقق آرمانهای  اسلامی برای زن و خانواده راهکارهای عملی آماده نمایند.

وی افزود امت مسلمان امروزه در حال جدال فکری و فرهنگی جدی با فرهنگ‌های خارجی که از گسترش فضای مجازی بوجود آمده و این باعث چالش‌های زیادی می‌شود و تشریع قوانین در پارلمان های کشورهای اسلامی باید این مسئله را در نظر داشته باشد. پس باید کسی که وارد پارلمان می شود (چه زن و چه مرد) فردی باشد که از نظر فرهنگی و فکری توانمند و دارای اصالت باشد و نسبت به مسائل روز و دسیسه های دشمن آگاهی داشته باشد.

 

جایگاه ارزشمند مادری و نقش آن در تحقق و استقرار کمال فردی و اجتماعی

در ادامه این جلسه خانم دکتر کرمانی در مورد جایگاه ارزشی مادر و نقش آن در تحقق کمال و استقرار خانواده به سخنرانی پرداخته و گفت "کمال" به معنی فعلیت خالی از نقص و تمامیت است.

وی با اشاره به این که شیرازه و شاکله، سرچشمه و اصل و بنیان طفل در هفت سال ابتدایی شکل می‌گیرد و بسته می‌شود افزود به روشنی پیداست که مسأله الگو و مدل تا چه انداره مهم و حیاتی است و جهان امروز نیز به این مهم وقوف یافته است که مدل سازي، ديروز و امروز و فردا از بهترين شيوه هاي تعليم و تربيت بوده و هست و اساساً قاعدة عموميِ جهان هستي و فطرت انساني، چنين بنا شده است كه اگر بداند و آگاه باشد، برمي خيزد و اگر آن را نيز احساس نمايد و دلبسته گردد، به پيش مي‌رود و آنگاه كه مُدلِ عملي داشته باشد (الگو پذيري)، حركتي برجسته و پرشتاب خواهد داشت

دبیرکل اتحادیه گفت از این‌رو جهان امروز برای تحقق اهداف خویش در قدم نخست، گسست عظيمي بين حوزه ايمان و عمل، و انقطاعِ عميقي بينِ عقل و قلب، با حواسّ انسان، ايجاد كرده است به گونه اي كه انسان هايِ تربيت يافتة مكاتبِ امروزي، مبدأ شوق، اراده، حركت و فعلشان، مصداقِ اين كلام گشته است كه "هرچه ديده بيند، دل‌كُند ياد" (دلبستگيِ صِرف) وهرگز انديشه و تأمّلي عقلاني(حذف آگاهي)، ورايِ آنچه كه به حواسِّ او عرضه مي گردد، وجود نداشته باشد.

کرمانی گفت قرآن نيز به امر مهم تربيت به شيوه مدل سازي، بسيار پيشتر وقوف داشته است. آنجا كه قرآن، رسول خدا(ص) را اسوه حسنه معرفّي مي-كند ، و يا خلق نيكوي حضرت را، مايه جمع قلوب اعلام مي فرمايد  و آنجا كه آسيه(س) همسر فرعونِ زمان، را به سبب ايمان و اراده و مقاومتش در سيطره مجسّمه كفر، مي‌ستايد و وي را الگو و نمونه براي همه مؤمنان جهان اعمّ از زن و مرد معرّفي مي فرمايد ، آنجا كه مريم مقدّس(س) را به جهت پاكدامني و تصديق و باورش به كلمات پروردگار، اسوه زنان عالم مي داند  و آنگاه كه رسول خدا(ص) دو ركن ركين پيكره دين و سعادت را، قرآن و عترت مي شمارد  و علي(ع) را جان خويش  و زهراي مرضيّه(س) را، سيّده و سرور زنان عالم معرّفي مي كند . و زهرای مرضیه، چه زیبا به رسالتش عمل می کند و به عنوان اوّلين مدافعِ ولايت، نشانِ افتخار مي‌گیرد، در واقع الگوهاي فكري و عملي براي امّت اسلام و بشريت معرفي مي‌شود.

استاد دانشگاه تهران گفت معتقدم اساس مشکل اینجاست که:

اولاً- بیشتر سخن گفته‌ایم و نوشته‌ایم و جلسات برپا نموده‌ایم امّا کمتر عمل کرده‌ایم و این، خلاف آموزه‌های دینی است که: "کونوا دعاة الناس بغیر السنتکم"

ثانیاً- با فرزندانمان چنانچه باید صادق و یکرنگ نبوده‌ایم و ساده و صمیمی با آنها مواجهه نداشته و به آنها اعتماد نکرده‌ایم و حرف و عملمان با هم هم‌خوانی نداشته است و این، خلاف آموزه‌های دینی است که: " لم تقولون ما لا تفعلون...

ثالثاً- برای همه زمینه‌های فرزندانمان حساب مخصوص گشوده‌ایم و لی برای جان و انسانیت و معرفت آنها نیندیشیده‌ایم به بیان روشن‌تر، فرزندانی می خواهیم که آبروی ما باشند یعنی در فلان دانشگاه مهم، فلان رشته درجه یک روز، پذیرفته شوند. فلان شغل و منصب را که برای ما فخرآفرین باشد، پیدا کنند و... نه اینکه آبروی زهرا(س) و مرضی خدا باشند و این، خلاف آموزه‌های دینی است که: "کونوا لنا زینا و لا تکونوا علینا شینا" 

رابعاً- مشکل در غرب‌زدگی ماست. اکثر ما متأسفانه افراد متدین در فکر امّا سکولار در سبک زندگی بوده و دچار دوگانگی شده‌ایم. منظور از سکولار، افراد بی دین جامعه نیست بلکه مراد آن است که فرد حساسیت خود نسبت به باورهایش را از دست داده باشد.

 

 

بحران ارتباط خانوادگی و چگونگی حمایت فرزندان در عصر ارتباطات

خانم جنان واسطی پور  استاد حوزه وکارشناس حوزه تعلیم و تربیت نیز در مورد بحران ارتباط خانوادگی و چگونگی حمایت فرزندان در عصر ارتباطات به سخنرانی پرداخت.

 وي با اشاره به اهميت و نقش خانواده در تعلیم و تربیت، از سه مرحله مختلف ىر تربيت کودک نام برد و گفت در هفت سال اول کودکان به محبت و توجه عاطفی و بازی بیشتری نیاز دارند، اما در مرحله دوم که از سن 7 تا 14 سالگیست کودک علاوه بر بازی به تأدیب وتعلیم بیشتری نیازمند است که البته ضوابط تادیب نیز در تعالیم دینی ما مشخص شده است و نباید به فرزند احساس محبت مشروط را منتقل کند. واسطی پور مرحله سوم تربیت فرزندان را رویارویی با جامعه دانست که در آن فرزند در کنار والدینش حضور اجتماعی و استقلال را می آموزد تا آمادگی ورود به جامعه را داشته باشد و در این مرحله گفتگوی خانوادگی اهمیت زیادی دارد چرا که روابط نزدیک صمیمانه و محبت را تقویت می کند. 

عضو هیئت امنای اتحادیه جهانی زنان مسلمان آسیب های فقدان گفتگو در خانواده را از بین رفتن اعتماد، گسست خانوده و فقدان درک متقابل بین فرزندان و والدین دانست که از پیامدهای خطرناک آن پناه بردن اعضای خانواده به فضای مجازی یا دوستان ناباب برای جبران این کمبود است.

وی با اشاره به این که تلاش برای جبران کمبود عاطفی در خانواده از طریق اینترنت ممکن است هم والدین و هم فرزندان را تهدید نماید، تاکید کرد جوانان در این عرصه آسیب پذیرتر هستند و از مهم ترین پیامدهای منفی عصر دیجیتال می توان به اضطراب اجتماعی، تغییر الگوهای ارزشی مخصوصا در جامعه مسلمان، کمرنگ شده نقش خانواده در جامعه پذیری، افزایش انحرافات اجتماعی به دلیل مواجهه ی بی قید و مرز با انواع نگرش های مختلف و افزايش درونگرایی و فرد گرایی اشاره کرد.

 

واسطی پور حمایت خانواده به ویژه جوانان را از این خطرات مهم برشمرد و این مسئولیت را مسئولیتی خطیر برای خانواده، نهادهای دولتی و رسانه های مختلف دانست و چند راهکار حمایتی در این زمینه ارائه کرد، مانند تاسیس نهادهای فرهنگی اجتماعی ورزشی تفریحی با مشارکت و حضور جوانان، ایجاد فرصت های شغلی مناسب برای جوانان، برگزاری جلسه ها و نشست هایی با اهداف آگاهی بخشی به خانواده، آگاهی سازی در زمینه خطرات فضای مجازی و تقويت رسانه های داخلی در راستای علایق و نیازهای جوانان که همگی باعث  مي شوى جوانان کمتر به دنیای مجازی گرایش داشته و نیازهای خود را در دنیای حقیقی برآورده نمایند.