عضویت / ورود

​دومین هم اندیشی "نقش جامعه پزشکی در تقریب دلها"

 

دومین هم اندیشی "نقش جامعه پزشکی در تقریب دلها" با قرائت قرآن توسط قاری بین المللی محمد مهدی بیگی و پخش سرود جمهوری اسلامی در دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.

این همایش به همت اتحادیه جهانی زنان مسلمان مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به مناسبت ولادت حضرت زینب(س) و بزرگداشت روز پرستار با حضور آیت الله اراکی دبیر کل مجمع تقریب مذاهب و  دکتر "حریرچی" قائم مقام وزیر بهداشت برگزار شد، ار پرستاران برجسته تقریبی-جهادی تقدیر به عمل آمد.

 

دکتر کرمانی: موضوع تقریب را از میان نخبگان به متن و بدنه جامعه منتقل کنیم

در ابتدای این همایش دکتر "طوبی کرمانی" دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان  ضمن تبریک سالروز میلاد حضرت زینب (سلام الله علیها) و اشاره به نقش بی بدیل ایشان به عنوان یک زن در حادثه کربلا از کمک های بی دریغ وزارت بهداشت و سازمان نظام پرستاری و دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران در برگزاری این برنامه تشکر کردند.

سپس وی به معرفی مختصری از این اتحادیه پرداخت و  گزارشی از عملکردهای آن ارائه کرد که اهم این برنامه ها برگزاری سالیانه جشن میلاد بانوی مهر حضرت زهرا(س)، ام ابیها در سراسر جهان و برگزاری کارگاه اخیر اتحادیه در لبنان با موضوع "زن و خانواده در شریعت اسلامی و قانون مدنی" بود.

دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان ضمن اشاره به برنامه های گذشته اتحادیه به ویژه اولین هم‌اندیشی " نقش جامعه پزشکی در تقریب دلها" که در مرداد ماه سال 1394 برگزار شد و در آن از پزشکان جهادی تقریبی تکریم به عمل آمد، گفت سال آینده نیز برنامه تکریم از اهل قلم را در دستور کار اتحادیه داریم تا به این وسیله موضوع تقریب را از میان نخبگان به متن و بدنه جامعه منتقل کنیم.

دکتر کرمانی با اشاره به کلام مقام معظم رهبری که " پرستاران عزيز حقيقتاً فرشتگان رحمت براى همه افراد بيمار و بيماردار جامعه محسوب می ‏شوند." گفت: جامعه پزشکی و خصوصا پرستاران نقش بسیار مهمی در ایجاد همدلی و  تقریب دلها دارند.

 

دکتر نیکبخت: رسالت ما باید ارائه الگوی جدید پرستاری به دنیا باشد

دکتر نیکبخت رئیس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران در دومین هم اندیشی" نقش جامعه پزشکی در تقریب دلها" ضمن خیر مقدم به میهمانان و تبریک به مناسبت روز پرستار، از پرستاران تقریبی به عنوان یک گفتمان جدید یاد کرد و گفت: با این گفتمان باید وارد عرصه نظریه پردازی و مفهوم سازی پیرامون پرستاران تقریبی شویم.

رئیس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به پراکندگی آیینی و مذهبی افراد موجود در این دانشکده گفت: این پراکندگی یک فضای گفتمانی برای مجمع تقریب مذاهب ایجاد می کند که به دانشگاهها به عنوان جوامع چند فرهنگی نگاه کند و بر روی آنها سرمایه گذاری کند.

وی افزود: پرستاری را اگر تلفیقی از هنر تخصصی علوم انسانی و در آمیختگی دانش تجربی با عواطف انسانی تلقی کنیم،  می توان گفت، کار اصلی یک پرستار ارائه مراقبت همدلانه به مردم و جامعه و همه آحاد بشر است.

ما به  عنوان پرستاران جمهوری اسلامی ایران، باید به دنیا یک الگوی جهانی ارائه دهیم، مدل جدیدی که  برخاسته از گفتمان پرستاران تقریبی باشد.

وی با اشاره به اینکه ما در دانشکده پرستاری هم دانشجوی مسلمان، هم غیر مسلمان و هم از تشیع و اهل سنت داریم، گفت: در این دانشکده 42 نفر دانشجوی بین الملل از بیش از 10 کشور مسلمان داریم و 60 عضو هیأت علمی مسلمان و مسیحی داریم.

نیکبخت ادامه داد: پراکندگی آیینی و مذهبی که در دانشکده پرستاری است را شاید نتوان در جاهایی مثل حوزه علمیه دید،این پراکندگی یک فضای گفتمانی برای مجمع تقریب مذاهب ایجاد می کند که به دانشگاهها به عنوان جوامع چند فرهنگی نگاه کند و بر روی آنها سرمایه گذاری کند.

 

دکتر کشفی: تقریب مذاهب باید در بین مردم نهادینه شود

دکتر کشفی معاون سازمان نظام پرستاری کشور در ​دومین هم اندیشی " نقش جامعه پزشکی در تقریب دلها"با بیان توضیحی در مورد واژه تقریب مذاهب و تاریخ آن، گفت: تقریب مذاهب باید در میان توده مردم نمود پیدا کند.

وی تأکید کرد که باید با کارهای فرهنگی و اجتماعی برای ایجاد تقریب بین مردم داخل و خارج کشور کار کرد و تنها به برگزاری سمینارها و همایشها بسنده نکرد، بلکه این امر در میان مردم جامعه باید نهادینه شود.

دکتر کشفی با اشاره به تلاش گروههای مختلف برای ایجاد تفرقه بین مسلمانان، گفت: ما نیاز به اتحاد جدی داریم و باید با کارهای فرهنگی و اجتماعی در مقابل تلاش دشمنان بایستیم، زیرا آنها نمی خواهند بین ما تقریب دلها ایجاد شود.

وی با اشاره به مشترکات بین مسلمین گفت:ضرورت دارد ما به صورت علمی و عملی بر روی این مشترکات سرمایه گذاری کنیم.

دکتر کشفی در پایان تأکید کرد که ما باید دیگران را با هر عقیده ای که هستند، بپذیریم و در راستای مشترکات یکدیگر مانند دوست همکاری کنیم.

 

دکتر حضرتی: سعی صفا و مروه پرستاران در بیمارستان‌ها

معاون پرستاری وزارت بهداشت با ذکر خاطراتی از پرستاران دوران جنگ تحمیلی و تقدیر از آنان، از پرستاران به عنوان مصداق اصلی جهادگران یاد کرد.

دکتر حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت و پرستار نمونه، ضمن تعریف معنی جهاد، از پرستاران به  عنوان مصداق اصلی جهادگران یاد کرد که خالصانه برای نجات جان بیماران تلاش می کنند.

وی تصریح کرد: باید روز پزشک را به پرستاران عزیزی که مجروحی در خانه داشتند یا در خدمت جانبازی بودند، تبریک گفت. از سوی دیگر، بودند پرستاران بسیاری که در صحنه‌های جنگ و در میدان جهاد واقعی حضور داشتند. آنها مصداق جهادگران واقعی هستند.

وی به تلاشهای پرستاران در سالهای جنگ تحمیلی اشاره کرد و از خدمت پرستاران به بیماران در بیمارستانها  به عنوان سعی بین صفا و مروه یاد کرد.

دکتر حضرتی به ذکر خاطراتی از دوران جنگ تحمیلی پرداخت و گفت:هر قدم خیری که برداریم، اول به خودمان و بعد به دیگران بر می گردد؛ سعیی مورد قبول خداست که از صفا و صمیمت شروع بشود و به مروت و عدالت ختم شود.

 

دکتر حریرچی: باید با علم بالا و اخلاق اسلامی، الگویی برای جوانان خودمان و کشورهای دیگر باشیم

دکتر حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در ​دومین هم اندیشی "نقش جامعه پزشکی در تقریب دلها" ضمن تبریک به مناسبت روز پرستار، به عملکردهای تقریبی پرستاران و پزشکان در بیمارستانها اشاره کرد.

قائم مقام وزیر بهداشت، با اشاره به تلاشهای تقریبی پرستاران و پزشکان، تأکید کرد که ما به عنوان پرستاران جامعه مسلمان باید با علم بالا و اخلاق اسلامی، الگویی برای جوانان خودمان و کشورهای دیگر باشیم.

وی اظهار داشت: یک نمونه از تقریب پرستاران طبق فرمایش مقام معظم رهبری،  این است که پرستاری ترکیب عجیبی از مهربانی و عطوفت و علم و دانش و معرفت و توانایی است و پرستاران در حقیقت با عطوفت به طرف نجات بیمار حرکت می کنند.

دکتر حریرچی ادامه داد: بر اساس مطالعات بیشماری که وجود دارد، ایمان و امید هرچند به چیز موهوم با تغییرات معنی دار در سلولهای خونی موجب اثرات مثبت در بهبودی بیماریها می شود؛ بنابراین کسانی که ایمان دارند مخصوصا اگر این ایمان به خدا باشد، ترکیب سلولها را عوض می کنند که در میان پرستاران جامعه مسلمان این موضوع نمود بیشتری دارد.

وی در پایان تأکید کرد که ما به عنوان پرستاران جامعه مسلمان باید با علم بالا و اخلاق اسلامی، الگویی برای جوانان خودمان و کشورهای دیگر باشیم.

دکتر حریرچی در پایان ابراز امیدواری کرد که جامعه اسلامی همواره توأم با عدالت باشد.

 

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی: اگر بانوان جامعه ای صالح باشند، آن جامعه صالح است

آیت الله اراکی دبیر کل مجمع تقریب مذاهب در ​دومین هم اندیشی " نقش جامعه پزشکی در تقریب دلها" ضمن تشکر از برگزار کنندگان این هم اندیشی و تبریک  تولد حضرت زینب(س) و روز پرستار، از تلاشهای دکتر طوبی کرمانی به عنوان دبیر کل اتحادیه جهانی بانوان مسلمان قدردانی کرد.

وی اظهار داشت: اگر بانوان جامعه ای صالح باشند آن جامعه صالح است و از سوی دیگر هرگونه کاستی که در عزم بانوان یک جامعه اتفاق بیفتد، بسیار آسیب رسان است و بیشتر از آسیبی است که ممکن است از ناحیه یک مرد به جامعه برسد؛ زیرا خانواده است که جامعه را می سازد، جامعه پاک را خانواده پاک می سازد و خانواده پاک را بانوی پاک می سازد.

وی به آیات قرآن در خصوص اهمیت نقش زن در خانواده و جامعه اشاره کرد و گفت: مسأله پرستاری مسأله بزرگی در جامعه بشری است، طبق آیات و روایات هیچ عبادتی بهتر از خدمت به مردم نیست.

آیت الله اراکی اظهار داشت:آنچه به انسان خدمت انرژی به مردم می دهد، عشق خدمت به خلق است و آنچه این عشق را پایدار می کند، عشق به خداوند متعال است که به انسان انرژی بی نهایت می دهد و استعدادها را شکوفا می کند، کسی که برای خدا کار می کند خسته نمی شود.

وی ادامه داد: ما باید از نعمت بزرگ ایمان، بهره برداریم؛ مبنای ایمان، عشق به خداست؛ اگر هر کاری را به عشق و محبت به خدا انجام دهیم، خداوند راههای دستیابی به موفقیت را به ما نشان می دهد  و ما را یاری می کند.

دبیر کل مجمع تقریب مذاهب تأکید کرد:آنچه که می تواند جامعه را یک دل کند و امنیت حقیقی در جامعه به وجود آورد، عشق به خداوند متعال است.

آیت الله اراکی اظهار داشت: جهان جهان خداست؛ خداوند صاحب فرمان است و درک این مفهوم، اساس ایمان است که  قدرت و دانش در دست اوست؛ اگر برای خدا کار کنیم و معتقد باشیم خداوند قادر بر همه چیز است؛ خدا یک انرژی بی پایان به ما می دهد و استعدادهای ما را شکوفا می کند و انرژی جسمانی ما را بالا می برد.

دبیر کل مجمع تقریب مذاهب با تأکید بر اینکه خواستن توانستن است، گفت برای دستیابی به  پیشرفت و موفقیت تصمیم گیری ما باید قوی باشد و همه با هم و دست در دست یکدیگر تلاش کنیم؛ مهمترین عنصر قدرت در تصمیم گیری ایمان قوی به خداوند و یقین است؛ با همین قدرت توانستیم داعش را شکست دهیم.با اراده همه کارهای نشدنی شدنی می شود.

وی در پایان به تشریح آیات و روایاتی که اشاره به موفقیت و پیروزی ایرانیان دارد، پرداخت و گفت: ما مطئنیم که پیروزی برای ما حتمی است و در همه زمینه ها پیروز خواهیم شد.

در ادامه این مراسم، تعدادی از پرستاران نمونه داخلی و خارجی، سخنانی کوتاهی ارائه دادند و لوح تقدیر و جوایزی به پرستاران نمونه اهدا شد.

اسامی پرستاران تقریبی- جهادی تکریم شده در این مراسم به شرح ذیل است:

دکتر مریم حضرتی – پرستار نمونه و معاون پرستاری وزیر بهداشت

دکتر عباس کشفی – پرستار نمونه و معاون سازمان نظام پرستاری

خانم فاطمه حسين صالح – پرستار جهادی مقاومت از لبنان

خانم رفعت احمد زاده- پرستار و همسر جانباز جناب آقای خمبری از تهران

خانم خدیجه صندوق ساز زاده - پرستار و همسر جانباز شهید سردار سوداگر از تهران

خانم فریبا کابله سوری – پرستار نمونه از کردستان

خانم لولاو عبدی زاده – پرستار نمونه از کرمانشاه

خانم سیده معصومه حسینی – پرستار نمونه از تهران

خانم مریم البرزی – پرستار نمونه از شیراز

خانم راضیه راسخ – پرستار نمونه از شیراز

خانم سهیلا افتخار زاده – پرستار نمونه از آبادن