عضویت / ورود

کمیسیون اتحادیه جهانی زنان مسلمان صبح پنجشنبه 16 آذر، به ریاست دکتر "غدیر جمال" استاد دانشگاه کویت و عضو هیأت امنای اتحادیه جهانی زنان مسلمان  و نایب رئیسی دکتر طوبی کرمانی، دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان در هتل آزادی تهران برگزار شد.

 در ابتدای این کمیسیون، دکتر غدیر جمال در سخنانی خاطرنشان کرد: زنده کردن تمدن اسلامی به این معنا نیست که تمدن اسلامی کهنه شده است، بلکه ما باید خود را مدرنیزه کنیم تا بتوانیم تمدن اسلامی را درک کنیم.

استاد دانشگاه کویت گفت: اهل فکر باید نقد شدیدی نسبت به تمدن غربی داشته باشند‌. بازگشت به خود منجر به بازگشت به فطرت اسلامی می‌شود و برای اثبات خود کافی است مانند بزرگانمان از شرق و غرب جدا شده و مستقل باشیم.

وی افزود: ما باید هویت اسلامی خود را حفظ کرده و حملات فرهنگی و حملات اندیشه های انحرافی را از خود دور سازیم.

خانم جمال بیان داشت: منطقه اسلامی ما تفاوت بسیاری از حیث فرهنگ با دیگر مناطق دنیا دارد که اگر به آن توجه نکنیم بازگشت ما به ذات اسلامیمان با مشکل روبرو خواهد شد.

 در ادامه، دکتر طوبی کرمانی، نایب رئیس کمیسیون، به شرح فعالیت های اتحادیه جهانی زنان مسلمان طی یک سال گذشته پرداخت و گفت: ما هر سال حدود 26 برنامه به مناسبت میلاد "حضرت فاطمه(س)؛ بانوی مهر" در کشورهای مختلف و استان های مختلف کشورمان برگزار می کنیم که این برنامه ها به درخواست مردم این کشورها انجام می شود.

 وی افزود: از جمله کشورهایی که تا کنون این مراسم در آن کشورها برگزار شده است می توان به عراق، سوریه، گینه کوناکری، ساحل عاج، پاکستان، کشمیر، هندوستان، انگلستان، کویت، بحرین و افغانستان اشاره کرد و گفت  یکی از مسائلی که به ما انگیزه می‌دهد این است که توانستیم در کشورهای اسلامی و غیراسلامی میلاد حضرت زهرا (س) را روز زن و روز خانواده تعیین کنیم. 

 دکتر کرمانی با بیان اینکه اتحادیه جهانی زنان مسلمان در برخی کشورها از جمله عراق و کویت شعبه دارد، از تأسیس شعبه این اتحادیه در تونس نیز خبر داد.

 به گفته دکتر کرمانی، برنامه های دیگر این اتحادیه که در سال گذشته انجام شده است، عبارت بود از: کنگره فاطمی در دانشگاه الزهرا(س)، شب شعر فاطمی با حضور شاعران مسلمان، مسیحی و یهودی، برگزاری کارگاه آموزشی زن و خانواده در جوامع اسلامی در لبنان، کارگاه های آموزشی با محوریت حجاب و عفاف در کشورهای مختلف، کارگاه های آموزشی به مناسبت میلاد حضرت معصومه(س)، نمایشگاه "زن از نگاه هنر" با حضور زنان هنرمند خوشنویس، نقاش، مجسمه ساز و ... که هنر زنان مسلمان را به جهان معرفی کردند، صدور بیانیه هایی در محکومیت جنایات صورت گرفته در یمن، عراق، سوریه، بحرین، افغانستان و ... .

استاد فلسفه دانشگاه تهران با تأکید به پاسخگویی نسبت به شبهاتی که علیه بانوان مطرح است، گفت: امیدواریم در فرصت نزدیک، همۀ شبهاتی که در جامعه بین‌الملل علیه زن و خانواده در اسلام وجود دارد با اجماع نظری شیعه و سنی پاسخ داده شود.

خانم کرمانی افزود: مسئلۀ دیگر بررسی هویت زن از نگاه هنر است که همایش آن در ایران برگزار شد و قصد داریم در دیگر کشورهای دیگر نیز آن را برگزار کرده و از بانوان هنرمند اسلامی تقدیر کنیم.

 دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان در پایان به برنامه های آینده این اتحادیه اشاره کرد و گفت: اجرای برنامه ای تحت عنوان "منشور حقوق و مسئولیت های زن مسلمان" با همکاری استاد حیات بوکراع در تونس و برگزاری کارگاه و نمایشگاه "طراحی لباس و مد اسلامی" دراسفندماه امسال به همت خانم شیدا دانیالیان در اهواز و اردوی تفریحی -آموزشی برای جوانان الجزایر به همت خانم سهیلا مفتاح، از جمله برنامه های آینده این اتحادیه خواهد بود.

 در ادامه، دکتر عفت شریعتی، مدیرکل امور بانوان مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، دکتر طاهره اللواتی از عمان، دکتر منال فنجان از عراق، دکتر لیلا علی حسین از بحرین و دکتر طوبی کرمانی، دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان، مقالات خود را ارائه کردند و سپس ویدئویی از فعالیت های بانوان بحرینی عضو اتحادیه برای شرکت کنندگان پخش شد.

حجت الاسلام محمد سعید نعمانی، از علمای عراق و حجت الاسلام سید صدرالدین قبانچی، امام جمعه نجف اشرف، از میهمانان کمیسیون اتحادیه زنان بودند؛ شیخ نعمانی در سخنانی با تأکید بر نقش مهم زنان در همه ملت ها خاطرنشان کرد: خداوند توانایی های بسیاری در زن قرار داده است و مرد و زن بر یکدیگر برتری ندارند. این مسئله در همه ادیان نیز تأکید شده است.

حجت الاسلام سعید نعمانی با اشاره به نقش مهم زنان در تاریخ ابراز کرد: زنان همیشه موضع اصلی را در سرنوشت بشریت داشته‌اند. تنها مرد نیست که خلیفه خداوند است بلکه زن نیز چنین مقامی دارد.

وی در ادامه افزود: انبیا از خداوند ذریۀ مؤمن درخواست می‌کردند زیرا فرزندِ مؤمن نورچشم و موجب افتخار است. در قرآن کریم خداوند وعده داده است که مؤمنین را ائمه قرار دهد که در همۀ این موارد نقش زن اساسی و تعیین کننده است.

حجت الاسلام نعمانی گفت: شمایید که می‌توانید مردان و جامعه را تشویق کنید تا به پیش روند.

 سید صدرالدین قبانچی، امام جمعه نجف اشرف نیز در سخنانی با اشاره به کرامت بخشیدن رسول گرامی اسلام(ص) به زنان در زمان صدر اسلام، گفت: این نشست تأکیدی بر این دیدگاه است که زن همواره در جامعه حضور دارد و امروزه زنان پیش قراول تمام مسائل جامعه هستند و نقش مهمی در ارزشهای اسلامی دارند.

خانم طاهره اللواتی از کشور عمان با ارائه مقاله‌ای تحت موضوع "رسانه وحدت اسلامی" گفت: باید نقش رسانه را در تصمیم گیری‌های سیاسی بررسی کنیم زیرا این نقش بسیار تعیین کننده است. برای مثال واشنگتن پست در سال دومیلیون دلار بودجه مصرف می‌کند، همچنین صدای آمریکای عربی و cnn میلیون‌ها دلار هزینه می‌کنند و bbc نیز با سی زبان فعالیت می‌کند و ۲۱ هزار کارمند دارد. اینها در دنیا تأثیر بسزایی دارند تا آنجا که یکی از رؤسای جمهور قدیمی آمریکا گفت رسانۀ بدون دولت را بر دولت بی رسانه ترجیح می‌دهم!

اللواتی دیگر اندیشمند مسلمان بود  که با اشاره به جذب زیاد جوانان برای عضویت در داعش از طریق رسانه‌ها گفت: امروز رسانه تا خوابگاه‌های جوانان ما هم نفود کرده است، پس اگر این رسانه درخدمت استکبار باشد چه فاجعه‌ای رخ خواهد داد!

وی بیان داشت: مشکل بزرگ ما سکوت یا ضعف رسانه‌های بزرگ راجع به فجایع دنیای اسلام مانند مسئلۀ یمن، سوریه و عراق و ‌‌‌غیره است اما تنها ایران است که در این موضوع به دنیای اسلام کمک می‌کند.

در ادامه نشست خانم منال فنجان از کشور عراق در بیان مباحث مقاله خود گفت: تمدن بر اساس عدالت اجتماعی به وجود می آید و این تمدن و عدالت اجتماعی از بخش‌های مختلف جامعه مانند آموزش به وجود می‌آید. این تمدن تا زمانی که قابل اجرا باشد برای همه کاربرد دارد.

وی افزود: امت اسلامی نیازمند تجدیدنظر در مباحث خطابۀ اسلامی است، ما دراندیشه اسلامی مشکلی نداریم و این اندیشه کامل است اما باید کاملاً به صورت امری مشخص استفاده شود. 

خانم فنجان در بیان ضرورت جامعۀ عدالت محور گفت: اگر انسان بخواهد خلیفه الهی باشد همواره باید اصلاح شود و برای این امر باید یک جامعۀ عدالت محور ایجاد کنیم. ما اکنون می‌بینیم که در جهان اسلام گروه‌های از هم پاشیده هستیم به دلیل اینکه اندیشه‌های افراطی باعث شده که همۀ گروه‌های مسلمین اعتمادی به همدیگر نداشته باشند.

وی  گفت: در تمدن اسلامی باید یک جامعۀ عادلانه‌ای داشته باشیم که همۀ افراد آن جامعه احساس امنیت و آرامش کنند.

آیت الله اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بعد از صحبت‌های میهمانان در بررسی مباحث مطرح شده در نشست گفت: باید بدانیم که مقصود از نظر فقهی چیست؛ مرجعیت باید برای چه کسی  باشد زیرا فقیه است که می‌تواند روش درستی در درک و فهم متن در پیش گیرد.

وی با بیان این که مشکل گروه هایی مثل داعش نفهمیدن متون است و این عدم وجود فقه در میان آنهاست، گفت: باید مراقب باشیم آنهایی که اسلام و فقه را نمی‌شناسند وارد این مسئله نشوند. این مسئولیت حوزه است و حوزۀ قم بررسی‌های بسیاری کرده است.

آیت الله اراکی  تاکید کرد: کسانی که خواستار تجدیدنظر شده‌اند متون اصولی فقها را نخوانده‌اند. آمریکا فهمیده است که قوت ما مرجعیت دینی ما است و برای همین است که می‌خواهد آن را از ما بگیرد.

 در ادامه این کمیسیون، دکتر طوبی کرمانی با ارائه مقاله خود با عنوان "ویژگی های تمدن نوین اسلامی" به مؤلفه ها و شاخصه های تمدن نوین اسلامی پرداخت و گفت: ویژگی های این تمدن عبارتند از: همه جانبه بودن تمدن اسلامی، حکمت و دانایی، هدفمند بودن این جهان در  تمدن نوین اسلامی، عدالت و صلح مبتنی بر عدالت و مردم سالاری.

در پایان کمیسیون نیز مباحث مطرح شده جمع بندی و مواد بيانيه نهايي تدوين و بر مشارکت بانوان مسلمان در برنامه های آتی اتحادیه جهانی زنان مسلمان تأکید شد.