عضویت / ورود

دکتر طوبی کرمانی در شانزدهمین جلسه هیات امنای اتحادیه جهانی زنان مسلمان که با حضور آیت الله اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در حاشیه برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی، برگزار شد، اظهار کرد: این اتحادیه از زمان کوتاهی که فعالیت خود را آغاز کرده است تاکنون با مشارکت گسترده بانوان فرهیخته جهان اسلام توانسته است اقدامات مهمی را انجام دهد.

 وی افزود: برگزاری مراسم ویژه فاطمه بانوی مهربانی در 26 کشور اسلامی و استان های مرزی ایران، کارگاه آموزشی زنان، خانواده و شریعت اسلامی و قانون مدنی در سوریه و تشکیل کمیته های آموزش و پژوهش، ارتباطات بین الملل، فرهنگی و پشتیبانی از جمله فعالیت های این اتحادیه بوده است.

 کرمانی همچنین از راه اندازی دفاتر نمایندگی این اتحادیه در کشورهای مختلف اسلامی خبرداد و گفت: در حال حاضر دفتر مرکزی این اتحادیه در تهران واقع شده و دفتر کشور عراق نیز در شهر کربلا دایر شده است.

 وی از راه اندازی دفتر این اتحادیه در کشور تونس و با محوریت بانوان این کشور در آینده نزدیک خبر داد و افزود: با برنامه ریزی های به عمل آمده و مشارکت زنان فرهیخته از کشورهای مختلف اسلامی در حال هموار کردن مسیر ثبت این اتحادیه در سازمان ملل هستیم.

 دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان خاطرنشان کرد: نقش زنان مسلمان در مسیر مبارزه با داعش و گروه های تکفیری بسیار ویژه بوده است و در اتحادیه جهانی زنان مسلمان برای تقویت اراده دینی زنان مسلمان برنامه ریزی منسجمی داریم.

 در ادامه این جلسه آیت الله محسن اراکی به سخنرانی پرداخته و گفت: هم اکنون تلاش در مسیر ترویج امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی از یک امر واجب کفایی به یک امر واجب عینی تبدیل شده است و زنان در این عرصه نقشی کلیدی دارند.

 وی افزود: زنان می توانند نقش بزرگی در تغییر جامعه داشته باشند و این تغییر هم می تواند مثبت باشد و هم منفی لذا در این مسیر کشورهای غربی از ظرفیت زنان برای تغییرات منفی در جامعه استفاده کرده اند.

 دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خاطرنشان کرد: آیا ما به عنوان یک جامعه اسلامی نمی توانیم از ظرفیت زنان برای اصلاح جامعه و تربیت نسل هایی صالح بهره بگیریم.

 آیت الله اراکی افزود: دشمنان تصمیم گرفته اند که جامعه ما را به فساد بکشانند و در این راستا نیز برای تحقق اهداف شوم خویش جامعه زنان را مورد هدف قرار داده اند.

 وی اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر از بزرگترین واجبات الهی است که سایر واجبات با آن برپا می شود.

 دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در بخشی دیگر از سخنان خود از بانوان عضو اتحادیه جهانی زنان مسلمان خواست که روی پای خویش بایستند و از ظرفیت همه بانوان مسلمان در کشورهای مختلف استفاده کنند که این نهاد را از لحاظ فکری، علمی و مالی مستقل و قدرتمند نمایند.

 آیت الله اراکی همچنین از هیات امنا و اعضای مجمع عمومی این اتحادیه خواست که یک صندوق مالی مشترک برای حمایت از زنان پژوهشگر در این عرصه تشکیل دهند و زمینه را برای حضور بانوان به ویژه دختران جوان و فعال اجتماعی در کشورهای اسلامی به ویژه جمهوری اسلامی ایران فراهم کنند.

 وی همچنین خواستار تلاش جدی برای ارتقای فرهنگی اعضای این اتحادیه شد و از بانوان این اتحادیه خواست که در حوزه فقه اجتماعی ورودی جدی و مستمر داشته باشند.

 آیت الله اراکی از فقه اجتماعی به عنوان فقهی نام برد که همه مسائل کلی جامعه را دربرمی گیرد و نقش آفرینی زنان در تمامی عرصه ها را دربرمی گیرد.

 دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در بخشی دیگر از سخنان خود به ارتقای جایگاه زنان در ایران اشاره کرد و گفت: جهش جمهوری اسلامی ایران در حوزه زنان نمونه ای در دنیا ندارد و هم اکنون نسبت زنان در دانشگاه های ایران از مردان بیشتر است و بانوان فرهیخته و دانشمندان بسیاری در این کشور به نقش آفرینی می پردازند.

 دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از آمادگی این مجمع برای حمایت از  طرح های اتحادیه جهانی زنان مسلمان با محوریت دختران جوان و فعالان اجتماعی در کشورهای مختلف اسلامی خبر داد و افزود: آمادگی داریم که از هیات های علمی و پژوهشی دختران جوان و فعال اجتماعی از کشورهای اسلامی میزبانی کنیم و آن ها را با زنان موفق و نخبه ایرانی و مراکز علمی و پژوهشی جمهوری اسلامی ایران در حوزه زنان آشنا کنیم.

 آیت الله اراکی در پایان سخنان خویش نیز از حضرت فاطمه زهرا(س) به عنوان الگوی عینی زنان مسلمان نام برد و از همه زنان مسلمان خواست که سیره بزرگ بانوی اسلام را مدنظر داشته باشند.

 در ادامه این جلسه نیز اعضای جدید هیات امنا و مجمع عمومی اتحادیه جهانی زنان مسلمان احکام مسئولیت خویش را دریافت کردند.