عضویت / ورود

موسسه فرهنگی بیت الزهرا(س) سیستان در هفته عفاف و حجاب ، کارگاه آموزشی زن و سبک زندگی با محوریت عفاف و حجاب را  ویژه اعضای بیت الزهرا(س) و اقشار مختلف بانوان برگزار نمود.

این کارگاه آموزشی زن و سبک زندگی اسلامی با در نظر گرفتن شاخص های اداری و هم خانواده متعالی با حضور مهمان ویژه دکتر طوبی کرمانی دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان 24 تیرماه ساعت 8 صبح در سالن پذیرایی پردیسان شهرستان زابل با همکاری اتحادیه جهانی زنان مسلمان، تبلیغات اسلامی و همچنین واحد اتوبوسرانی شهرداری زابل برگزار شد.

در ابتدای برنامه حجت الاسلام محسن عارفی رئیس اداره تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه خانواده در فرهنگ اسلامی و اساساً هر جامعه‌ای اهمیت بسیار زیادی دارد، گفت:خانواده محل تربیت و رشد انسان‌هاست و خانه بايد حريم امني سرشار از آرامش باشد تا پيوندهاي عاطفي و وابستگي هاي احساسي بين والدين و فرزندان شکل بگيرد .

وی افزود حجاب و عفاف آرامش برای جامعه به ارمغان می آورد. در صورت عدم آن و از بین رفتن حریم میان زن و مرد باعث می شود که جامعه آرامش خود را از دست بدهد و دچار تزلزل شود.

در ادامه حجت الاسلام هاشمی امام جمعه موقت زابل با اشاره به اینکه هفته عفاف و حجاب را باید هفته غیرت نام گذاشت، بیان کرد: در تمام نهادهای اجتماعی مهمترین و اصلی ترین نهاد، نهاد خانواده است؛ عفاف و حجاب در اجتماع صرفا برای زنان نیست مردان هم باید به این امر مهم اهمیت قائل باشند.

امام جمعه موقت زابل توجه به موضوع خانواده را بسیار مهم دانست و خاطرنشان کرد این موضوع آنقدر دارای اهمیت است که قرآن به آن اشاره و تاکید ویژه داشته است؛ در قرآن مجید آیات متعددی در مورد حجاب و حرمت نگاه به نامحرم وجود دارد که نشانگر اهمیت این مقوله در دین مبین اسلام است، لذا باید این موضوع را با جدیت بیشتری مورد توجه قرار دهیم و در راه ترویج حجاب و عفاف در جامعه تلاش نماییم.

دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان نیز در ادامه برنامه ضمن محور دانستن زن در زندگی بیان نمود زن در جامعه اسلامی به عنوان محور و كانون اصلی تشكیل خانواده شناخته می‌شود.

کرمانی جایگاه زنان در دیدگاه اسلام را مهم و غیر قابل انكار دانست و گفت نقش زن در جهان‌بینی اسلام آنچنان مهم است كه هیچ چیز دیگری نمی‌تواند جای آن را پر كند.

کرمانی استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه زن مسلمان هیچ گونه محدودیتی برای كار در بیرون از خانه با حفظ پوشش‌های اسلامی ندارد افزود بی توجهی به مقوله حجاب و در نظر نگرفتن پوشش مناسب در محیط‌های اجتماعی به خصوص محیط‌های کاری با عوارض و مشکلات فردی و اجتماعی خاصی همراه است.

طوبی کرمانی اظهار داشت بی حجابی یک امر شخصی نیست بلکه آسیب های آن متوجه تمام اقشار جامعه خواهد شد و دختران جامعه ما باید بدانند که با رعایت حجاب خود می توانند از بروز بسیاری از معضلات اجتماعی پیشگیری کنند.

وی با تصریح اینکه اسلام الگوهای لازم یک زندگی سالم را در اختیار افراد قرار داده است، اظهار کرد ذائقه دینی جامعه تغییر کرده و منعیات دیروز پذیرندگی بیشتری در شرایط امروزی اجتماع  پیدا کرده اند.

حسینی، مسئول برگزاری این کارگاه آموزشی نیز ضمن تشکر از استقبال بانوان از این کارگاه گفت حجاب بهترين ارزش براي انسان است كه در سايه ي آن آسايش و سلامت جامعه نيز شكل مي گيرد .

وی همچنین با قدردانی از حضور دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان در این کارگاه آموزشی و  با اشاره به اینکه جامعه غربی به فکر این است که فرهنگ، منش و خصلت ما را خالی از مبانی معنوی کند افزود: این راهکاری است که با اجرای آن جامعه غرب زودتر به هدف خود می رسد و با اشاعه بی دینی، برهنگی جسمی را بهتر ترویج می دهد.

حسینی بابیان شرایط امروز جامعه و دسترسی آسان افراد به وسائل ارتباط جمعی گفت: منکرات و آسیب هایی که هویت ما را بی ریشه می کند با وجود فضاهای مجازی و وسایل ارتباط جمعی گستردگی بیشتر پیدا کرده اند و این موضوع موجب شده مقابله با آسیب های اجتماعی کارایی خود را از دست بدهد که این مهم نیازمند عزم راسخ و برنامه ریزی مسئولانه است.

وی افزود در پایان این کارگاه به فعالین، مربیان و خادمین بیت الزهرا(س) سیستان هدایای همراه با لوح تقدیر اهدا گردید.

گفتنی است از 17 تا 23 تیر‌ماه هفته عفاف و حجاب نامگذاری شده که یادآور شهدای مسجد گوهرشاد در اعتراض به کشف حجاب سال 1315 است.