عضویت / ورود

صدها تن از دانشجویان، اصحاب رسانه و فرهنگ، فعالان بین المللی و اقشار مختلف مردم امروز در اعتراض به دستگیری «مرضیه هاشمی» خبرنگار شبکه «پرس تی‌ وی» تجمع کردند. در این تجمع که ساعت ۱۰ صبح امروز در مقابل سفارت سوئیس برگزار شد؛ شرکت کنندگان در اعتراض به این اقدام غیر قانونی پلاکاردهایی با موضوع مرضیه هاشمی را آزاد کنید در دست داشتند و شعارهایی در محکومیت آمریکا و شعار آزادی بیان در این کشور سردادند.

 

تجمع‌کنندگان در این مراسم که به دعوت اتحادیه جهانی زنان مسلمان برگزار شد، خواستار آزادی سریع و بدون شرط مرضیه هاشمی از زندان‌های آمریکا شدند و ضمن محکومیت هر گونه شکنجه و آزار و اذیت این خبرنگار بین‌المللی،خواستار واکنش مجامع بین‌المللی به این اتفاق شدند.

یکی از شرکت کنندگان در این تجمع که از اهالی جمهوری چک بود اظهار داشت: این اتفاق ممکن است برای هر خبرنگاری رخ بدهد. بیداری جوانان در کشورهای اروپایی سالهاست شروع شده و این اتفاق آنها را بیدارتر کرده است.

همچنین یکی دیگر از بانوان حاضر در این تجمع گفت: مرضیه هاشمی به عنوان یک شاهد بازداشت شده است اما همه ما خوب میدانیم جرم مرضیه هاشمی تنها مسلمان بودن، محجبه بودن، سیاه پوست بودن و زدن حرف حق است.

روح‌الله رحمانی ازدانشجویان سابق خانم مرضیه هاشمی در سخنانی که به زبان انگلیسی و فارسی بیان می‌شد از همه انسان‌های آزادیخواه آمریکایی در خواست کرد که به اعتراض علیه این عمل اقدام کنند. رحمانی از مسلمانان سایر کشورها نیز درخواست کرد تا نسبت به این اتفاق موضع داشته باشند و اعتراض خود را بیان کنند.

رحمانی افزود: ما در تاریخ داریم کسانی را که حجاب آنها برداشته شد و به پای آنها زنجیر زده شد؛ ما هیچ وقت واقعه عاشورا را فراموش نمی‌کنیم و امروز مرضیه هاشمی برای ما یادآور همان دوران است.

رحمانی در پایان صحبت‌هایش از سازمان حقوق بشر، وزارت خارجه و سفارت سوئیس به عنوان دفتر حافظ منافع آمریکا در ایران درخواست کرد سریعا به این اتفاق واکنش نشان دهند.

در این تجمع اعتراضی بیانیه ای از سوی اتحادیه جهانی زنان مسلمان قرائت شد. که به شرح ذیل است:

 

بسم رب الصابرین

انسان های روی زمین چگونه هضم و باور کنند که انسانی بی هیچ جرم و گناهی، به زنجیر کشیده می شود؟

انسان های روی زمین، دیگر به چه گفته ای و به کدامین عمل از منادیان حقوق بشر و آزادی، اعتماد خواهند کرد؟

خانم مرضیه هاشمی (ملانی ایوت فرانکلین)، شما به زیبایی تحقق وعده الهی را که "ان الله مع الصابرین"، مشهود کرده اید.

خانم مرضیه هاشمی (ملانی ایوت فرانکلین)، شما مهاجر الى الله بوده و هجران و هجرت را برای رضای خدا پذیرا بوده اید.

خانم مرضیه هاشمی (ملانی ایوت فرانکلین)، یک عمل شما کافی بود که مورد خشم استکبار جهانی واقع شوید.

·         اینکه یک زن هستید، علیرغم  ادعای تساوی حقوق بشر....

·         اینکه یک مسلمان هستید، علیرغم بند 18 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که آزادی ادیان را یکی از حقوق بشر بنیادی می شمارد....

·         اینکه یک سیاه پوست هستید، علییرغم تصویب قانون حقوق مدنی در سال 1963 میلادی که هرگونه تبعیضی براساس رنگ، مذهب و ... را ممنوع اعلام کرده است...

·         اینکه یک آزادی خواه هستید و آزاده و یک انسان فهیم که زیبایی های مفهومی و مصداقی انقلاب اسلامی ایران را فهم کرده است.

خانم مرضیه هاشمی (ملانی ایوت فرانکلین) شما به خوبی می دانید که "الیس الصبح بقریب" یعنی چه.

آزاده در زنجیر، صبر اسطوره ای زنی چون آسیه، شایسته توست.

اتحادیه جهانی زنان مسلمان، ضمن طلب آزادی محترمانه شما آزاده زن، حرکت دستگیری بی دلیل شما را شدیدا محکوم می نماید.

 

مرضیه هاشمی خبرنگار آمریکایی الاصل مقیم ایران و مجری شبکه «پرس تی‌ وی» هفته گذشته برای ملاقات خانواده خود به آمریکا سفر کرده بود که توسط مامورات اف بی آی  دستگیر شد.