عضویت / ورود

تأکید بر مطالبه زنان مسلمان برای پایان دادن به عضویت صهیونیستها در شورای امنیت و تأکید بر نقش زن به عنوان مربی نسل جدید در گسترش فرهنگ وحدت و مقاومت از محورهای بیانیه کمیسیون اتحادیه جهانی زنان مسلمان کنفرانس وحدت اسلامی بود.

 

کمیسیون اتحادیه جهانی زنان مسلمان یکشنبه 4 آذرماه  1397در سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی از ساعت 14 تا 17 با حضور حضرت آیت الله اراکی رئیس محترم هیأت مؤسس و هیأت امناء این اتحادیه برگزار شد. در این کمیسیون که با هدف گسترش و تقویت روحیه ظلم ستیزی و دفاع از مظلوم بویژه فلسطینی‌ها در برابر ظالم و نیز نشر فرهنگ وحدت و مقاومت در عرصه‌های مختلف علمی، اقتصادی و فرهنگی – اجتماعی برگزار شد، 80 نفر از بانوان نخبه مسلمان از 20 کشور حضور داشتند و به بحث و تبادل نظر  پیرامون موضوعات ذیل پرداختند: 

·         نقش زنان نخبه تقریبی و رسالت تشکل‌های اجتماعی بانوان نخبه در انسجام امت اسلامی، پایایی و پویائی مقاومت در سرزمین‌های اشغالی

·         نقش خانواده در تببین و تثبیت ارزش‌های "دفاع از مظلومین عالم" در نسل جدید

·         نقش زنان در انقلاب اسلامي و پيشرفت‌هاي جمهوري اسلامي ایران

·         نقش جمهوری اسلامی ایران در تحکیم خط مقاومت

زهرا مشیر رئیس کمیسیون در این جلسه گفت امروز در جهان اسلام نیازمند سبک زندگی اسلامی هستیم و این امر شرایط خاصی دارد لذا این موضوع بسیار گسترده است.

مشیر علایق، سلایق و عقاید را از کلیدواژه‌های سبک زندگی برشمرد و افزود: ایجاد علقه و علاقه باید در دوران کودکی باشد.

عضو هیات امنای اتحادیه زنان مسلمان با بیان اینکه علایق باید مبتنی بر عقاید و سلایق شکل بگیرد، خاطرنشان کرد: عقاید در دوران نوجوانی شکل می‌گیرد.

استاد دانشگاه الزهرا اسلام را یک مجموعه کامل دانست و گفت: سبک‌ زندگی اسلامی بسیار مهم است و جای پردازش دارد.

وی  این نوع نشست‌ها را یک دریچه جدید در این موضوعات دانست و افزود: ما در این جنگ نرم باید به سلاح لازم مجهز باشیم.

 

مهم‌ترین رسالت اتحادیه جهانی زنان مسلمان، دعوت به سوی خانه‌های پاک است

آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در کمیسیون اتحادیه جهانی زنان مسلمان ضمن تشکر از زنان فعال این اتحادیه، اظهار داشت: هر جا نبوت انقلاب آفرین در جوامع بشر ظهور کرده از دامن یک پیامبر بزرگ و این برگرفته از دامن مادران آنها بوده است.

آیت‌الله اراکی با اشاره به اینکه آغاز سر سلسله نبوت از حضرت هاجر است که منزلش به نام حجر اسماعیل شناخته می‌شود، مطاف حاجیان است، تصریح کرد: خداوند خانه هاجر را ضمیمه خانه خود کرده و این مساله تصادفی نیست.

رئیس هیئت امنا و هیئت مؤسس اتحادیه جهانی زنان مسلمان با بیان اینکه این نشان دهنده جایگاه زنان است، گفت: برتر از ایشان، حضرت فاطمه(س) است و هیچ خانه‌ای مانند خانه حضرت زهرا مورد توجه خداوند نبوده است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه این بیوت جامعه بشری را می‌سازد و رفعت می‌بخشد، گفت: زندگی تمدن غربی و حیوانی مبتنی بر غفلت است و انسان را از توجه به آغاز و انجام خود غافل نگه می‌دارد.

آیت‌الله اراکی با اشاره به اینکه جرم ما این است که می‌گوییم انسان باید آزاد باشد و به سعادت برسد و بالا برود، گفت: هرکسی که به خانه‌های الهی پیوند بخورد با آن بالا می‌رود و به سعادت می‌رسد و هیچ بیتی بدون یک زن پاک نمی‌شود.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد: بزرگ‌ترین رسالت اتحادیه جهانی زنان مسلمان باید دعوت به سوی خانه‌های پاک باشد چرا که بیت و خانواده پاک و مطهر، ضامن ایجاد جامعه‌ای پاک است

وی با تاکید بر این که تأسیس جامعه پاک پیام اساسی اسلام است گفت: جامعه پاک جز از طریق حرکت به سمت اهل بیت و معرفت به آنها که حرکت به سوی پاکی است، میسر نمی گردد.

رئیس هیئت امنا و هیئت مؤسس اتحادیه جهانی زنان مسلمان گفت: جامعه غربی زن را از خانه‌های انسان‌ساز بیرون انداخت و دیگر خانه‌ای وجود ندارد لذا خانه پاک مبتنی بر دامن پاک و گرم و مهر و محبت است.

وی با بیان اینکه دشمن امروز زنان و خانواده‌های ما را مورد هدف قرار داده است، تصریح کرد: اتحادیه جهانی زنان مسلمان مسوولیت‌های بزرگی بر دوش دارد و اگر بگویم بزرگ‌ترین مسوولیت تربیت یک جامعه بر عهده زنان پاکدامن است، مبالغه نکرده‌ایم و این مبتنی بر آیات قرآن است.

آیت‌الله اراکی در پایان با اشاره به لزوم همت بلند گفت: باید برنامه‌های این اتحادیه جهانی باشد و باید بخش جوانان اتحادیه زنان نیز تشکیل شود.

 

زندگی سعادتمندانه در گرو زندگی مومنانه است

  مدیرکل اداره امور بانوان مجمع تقریب مذاهب اسلامی‌ نیز در نشست کمیسیون اتحادیه جهانی زنان مسلمان به ارائه گزارش فعالیتهای این معاونت پرداخته و گفت: نیمی از جمعیت جامعه بشری را زنان و نیمی را مردان تشکیل می‌دهند و زندگی‌ سعادتمندانه را خداوند برای زنان و مردان خواسته است.

عفت شریعتی با بیان اینکه زندگی سعادتمندانه در گرو زندگی مومنانه است، گفت: این فرموده قرآن است و از این رو کشورهای مسلمان نیازمند زندگی سعادتمندانه در مسیر سنت پیامبر هستند.

وی حضور زنان را در خانواده و جامعه بسیار مهم دانست و تصریح کرد: در طی این دوسال زمینه تحقق عملکرد مومنانه با ارائه طریق از سوی آیت ‌الله اراکی محقق شده است.

شریعتی با اشاره به محور سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی بر مبنای قدس و چهل سالگی انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: ملت فلسطین تنها نیستند و چهل سالگی انقلاب نیز بسیار مهم است.

شریعتی با بیان اینکه زنان جامعه نقش بسیار سنگینی دارند، اظهار کرد: جوانان باید ایمان خود را در مقابل نظام سلطه و رژیم صهیونیستی با علم واقعی تقویت کنند.

مدیر کل امور بانوان مجمع تقریب با اشاره به همت مسلمانان در جبهه مقاومت تاکید کرد: امروز بیداری جهان اسلام شکل گرفته و ما به سمت پیروزی بزرگ حرکت می‌کنیم.

 زنان در انقلاب اسلامی پیشرفت بسیاری داشته اند

انسیه خزعلی استاد دانشگاه دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران طی چهل سال عمر با برکتش در حوزه زنان را تبیین نموده و گفت: زنان در ایران به لطف انقلاب اسلامی پیشرفت بسیاری داشته‌اند و میزان سواد آنها پیشرفت چشمگیری داشته که این نشان دهنده اهمیت جمهوری اسلامی به مساله سواد و پیشرفت زنان است کما اینکه ۶۰ درصد دانشجویان ایران متشکل از زنان است.

وی با بیان اینکه زنان پس از انقلاب در سطح بین‌الملل حضور چشمگیری داشته اند، افزود: اساس خانواده در ایران مبتنی بر تفکرات اسلام است.

خزعلی تاکید کرد: زنان بعد از انقلاب در زمینه های اقتصادی سیاسی و اجتماعی زنان حضور بسیار خوبی داشتند و زنان در مجلس ایران نیز لوایح بسیار خوبی را درباره ازدواج و طلاق تدوین کردند.

 

گزارشی از برنامه های اتحادیه

  طوبی کرمانی دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان به ارائه گزارشی درباره فعالیت‌های این اتحادیه پرداخت و اظهار داشت: نمایشگاه زندگی بر سبک مقاومت در حاشیه این اجلاس برگزار شده است.

کرمانی به افتتاح شعبه اتحادیه در عراق و برگزاری نشست حقیقت زن در اندیشه تمدن نوین اسلامی در تونس اشاره کرد و ادامه داد: چند روز قبل به همت حمیرا ریگی فرماندار قصرقند همایش منطقه‌ای حضرت زینب رسول عاشورا برگزار گردید.

وی همچنین به برگزاری جشن ازدواج در کینه کوناکری و نشست تقدیر پزشکان و پرستاران تقریبی با حضور وزیر بهداشت اشاره کرد و گفت: در لبنان نشست زن و خانواده در شریعت اسلامی برگزار و شبهات حوزه زنان از جمله شهادت و طلاق و ارث احصا و از حیث قوانین جمهوری اسلامی توسط خانم دکتر مهدوی کنی آماده شد.

در ادامه برخی از حاضرین خلاصه مقالات خود  را ارائه نموده و مداخلاتی صورت گرفت. و این کمیسیون با استماع پیشنهادات حاضرین، به کار خود ادامه داد.

 

 

پیشنهادات:

1. ایجاد صندوق حمایتی برای گسترش فعالیت های اتحادیه در راستای عملیاتی کردن اهداف آن

2. با توجه به تاثیر برنامه های میلاد "فاطمه، بانوی مهر ام ابیها" (سلام الله علیهما) به عنوان روز زن و مادر، شرکت کنندگان خواستار تنظیم سلسله برنامه هایی تحت عنوان "زینب پیام آور مقاومت" در کشورهای مختلف شدند.

3. دیدار، تقدیر و حمایت از خانواده های شهدای اهل سنت در کشورهای عراق، سوریه، یمن، افغانستان و ... به عنوان اعضای جهان اسلام که در مقابله با داعش به شهادت رسیده‌اند.

4. ایجاد شبکه ماهواره‌ای و مجازی و بهره‌برداری از ابزارهای نوین جهت پر کردن شکاف به وجود آمده در نسل حاضر و خنثی سازی تهاجم فرهنگی رسانه‌های غربی نسبت به حیات انسانی نسل جوان

5. آموزش خانواده براساس تعالیم اسلامی جهت تربیت نسل به گونه‌ای علمی که در دوران کودکی بر محور علایق، در نوجوانی و جوانی بر محور سلائق و در میانسالی مبتنی بر عقاید صورت پذیرد.

6. تشکیل کمیته‌های تطبیقی قوانین مرتبط با زن و خانواده در کشورهای اسلامی جهت ایجاد یک وفاق نسبی اسلامی

شایان ذکر است که در این کمیسیون از زوج های تقریبی تکریم به عمل آمده و از کتاب "من آقای ترامپ را دوست دارم" نوشته نویسنده جوان خانم زینب شرقی که به همت اعضای اتحادیه  به دو زبان عربی و انگلیسی منتشر شده رونمایی شد. همچنین در پایان جلسه احکام اعضای جدید مجمع عمومی اتحادیه جهانی زنان مسلمان به آنان تقدیم گردید.

  در پایان بیانیه پایانی این نشست قرائت شد که بدین شرح است

 

بیانیه پایاني

 

 تقویت روحیه ظلم ستیزی و دفاع از مظلوم ـ بویژه فلسطینی‌ها ـ در برابر ظالم، و نیز اهمیت نهادینه سازی فرهنگ وحدت و مقاومت در عرصه‌های مختلف علمی، اقتصادی و فرهنگی نقش زنان در تحولات اخیر را دو چندان کرده است و از همین رو، اعضای کمیسیون اتحادیه جهانی زنان مسلمان پس از بحث و تبادل نظر بر موارد زیر در کمیسیون به اجماع رسیدند.

1. تأکید بر رسالت تشکل‌های اجتماعی بانوان نخبه ـ براساس موقعیت و تخصص آنان در انسجام امت اسلامی و پایایی و پویائی مقاومت در فلسطین، یمن، بحرین، سوریه، لبنان، افغانستان، میانمار و... . 

2. تأکید بر مطالبه زنان مسلمان از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برای اقدام جهت پایان دادن عضویت رژیم غاصب صهیونیستی در شورای امنیت سازمان ملل متحد به علت ادامه نقض قوانین و میثاق های بین المللی.

3. تأکید بر تحریم همه‌جانبه (سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی، گردشگری و ...) رژیم صهیونیستی، از جانب کلیه کشورهای اسلامی.

4. تأکید بر مقاومت و مقابله همه جانبه از جمله مقابله موشکی توسط نیروهای مقاومت فلسطین که پاسخی است کوبنده به جنایات رژیم صهیونیستی که استمرار آن، تنها راه شکستن اتحاد شوم صهیونیسم و استکبار جهانی و پیروزی نهایی ملت فلسطین و امت اسلامی است.

5. تأکید بر همبستگی و مقاومت اسلامی بر اساس چشم انداز جامع اسلامی و با بهره‌گیری از فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای برای تحقق صلح عادلانه در کشورهای اسلامی که استکبار و حاکمان دست نشانده منطقه با ایجاد گروه‌های افراطی - تکفیری درصدد مخدوش کردن آن هستند

6. تأکید بر نقش برجسته و حیاتی زنان در پیروزی و پيشرفت‌هاي جمهوري اسلامي ایران و نیز در حمایت از خط مقاومت

7. تأکید اتحاديه جهانی زنان مسلمان بر حمایت معنوی خود از جمعیت "زنان برای قدس"که در راستای پشتیبانی  از موضوع قدس و به ویژه زن و خانواده فلسطینی در برخی از کشورهای اسلامی فعال بوده و با موسسات بین المللی و منطقه ای مرتبط است

8. تأکید شرکت کنندگان در کمیسیون اتحادیه جهانی زنان مسلمان با موضوع "زن و مقاومت" بر نقش بی بدیل زن و خانواده به عنوان مربی نسل جدید در گسترش فرهنگ وحدت و مقاومت در عرصه‌های مختلف علمی، اقتصادی و فرهنگی – اجتماعی با تمسّک به آموزه های نبی مکرم(صلوات الله علیه و آله ) و الگوگیری از سیره عملی فاطمه بانوی مهر- ام ابیها(سلام الله علیهما) و دعوت وهدایت به بیوت مطهره