عضویت / ورود

دومین نشست هم‌اندیشی «اجرای راهبردی دیپلماسی وحدت در جهان اسلام» عصر دوشنبه با حضور آیت‌الله اراکی، و اعضای کمیسیون‌های مختلف اتحادیه های تقریب نهاد در مجموعه ورزشی تلاش برگزار شد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به اینکه اساس این اتحادیه‌ها اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت و عملیاتی کردن کار تقریب در جهان اسلام است، گفت: دیپلماسی وحدت فقط مربوط به یک ایده ذهنی یا یک مطلب مربوط به وحدت نیست. امروز دوای درمان جهان اسلام، وحدت است. در جهان امروز در یک جنگ تمام‌عیار علیه وحدت به سر می‌بریم و تنها ابزار ما برای به موفقیت رسیدن همین وحدت اسلامی است.

رئیس هیئن امنای اتحادیه جهانی زنان مسلمان با تأکید بر اینکه اتحادیه‌ها باید به سمت عملیاتی شدن اقدامات پیش بروند، اظهار کرد: در شرایط فعلی کشور که دچار مشکلات اقتصادی است لازم هست بحث‌های اقتصادی که در این جلسه مطرح می‌کنیم را به عنوان طرح به جهان اسلام معرفی کرده و از پتانسیل آنها برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور بهره ببریم.

اراکی ادامه داد: کشورهای جهان اسلام که بالاترین پتانسیل اقتصادی را دارند به ایران اعتماد دارند و ما می‌توانیم از این ظرفیت‌های اقتصادی بهره ببریم، نباید کار خود را به کشورهای اسلامی محدود کنیم. اگر بتوانیم ۱۰ برنامه اجرایی مناسب برای کنفرانس وحدت سال جاری که بسیار حساس هست، اجرایی کنیم، موفق خواهیم بود. همچنین می‌توانیم برنامه‌های خود را به دولت ارایه دهیم تا آنان کار اجرایی را انجام دهند. امروز کشوری مثل ترکیه از پتانسیل ما استفاده می‌کند و ما نباید در عمل تا این اندازه بی‌عرضه باشیم. باید خودمان را از این حالت شلختگی و رخوت بیرون کنیم.

آیت الله اراکی تصریح کرد: ما از بستر وحدت امروز می‌توانیم به جنگ دشمن برویم و از این ابزار بیشترین استفاده را ببریم. امروز بهترین زمینه اجتماعی را برای ایجاد وحدت در جهان اسلام داریم. علاوه بر طرح‌های عملیاتی باید راهکارهای اجرایی شدن این طرح‌ها را نیز بررسی کنیم.

در ادامه این جلسه رؤسای اتحادیه های تقریب نهاد به سخنرانی پیرامون اهمیت گروه های مختلف اجتماعی در اجرای راهبردی دیپلماسی وحدت در جهان اسلام پرداختند.

سپس دکتر طوبی کرمانی رئیس اتحادیه جهانی زنان مسلمان، گفت: اتحادیه جهانی زنان مسلمان نه تنها خود را ثبت کرده بلکه شعبه خود را در عراق نهادینه کرده است. در این نشست به اعتمادسازی تأکید شد، سوال اینجاست که در کشور خودمان تا به امروز چقدر توانستیم بین دولت مردان و مردم و مردم با دولت اعتماد سازی کنیم؟ اگر این اعتمادسازی را در کشور خودمان و سپس میان شیعیان تمرین کنیم، قدم های بعدی را راحت تر برخواهیم داشت. وی همچنين افزود قدر مشترک مجموعه حاضرين در غير دولتی بوىن سازمانهاست، لذا نيكو بود كه در ابتدا گزارشي از گذشته فعاليت ها و طرح های پيش روی خود ارائه می كردند تا توسط نخبگان حاضر مورد نقد و بررسی و وفاق قرار می گرفتند.