عضویت / ورود

مراسم رونمایی از کتاب و مستند شهیده مرجان نازقلیچی عصر یکشنبه با حضور خانواده این شهیده حادثه منا و علاقه‌مندان برگزار شد.

مراسم رونمایی از کتاب «کعبه بوی بهشت می‌دهد» و مستند رویای عشق، روایتی از زندگی شهیده مرجان نازقلیچی، فرماندار بندر ترکمن و عضور اتحادیه جهانی زنان مسلمان، عصر یکشنبه با حضور خانواده آن شهیده بزرگوار و علاقمندان در سالن فرهنگی اسوه برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مهینه نازقلیچی خواهر شهید مرجان نازقلیچی صحبت کرد و گفت: ایشان اولین فرماندار زن در بندر ترکمن و دومین فرماندار اهل سنت در کشور بود. او در سال 1393 فرماندار بندر ترکمن شد و در سال 1394 در حادثه منا به شهادت رسید. ایشان علاوه بر فعالیت‌های گسترده اجرایی خود،کانون بانوان ساعی را تاسیس کرد و در آن تلاش کرد تا آموزش‌های اسلامی و انقلابی را به بانوان بدهد که البته این کانون منشا بسیاری از امور در حوزه زنان شد.

در ادامه این مراسم دکتر طوبی کرمانی دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان و استاد دانشگاه تهران صحبت کرد. وی ضمن اشاره به ماجرای روز شهادت ایشان گفت: خاطرم هست که در صحرای عرفات همراه ایشان بودم در حالی که راه را گم کرده بودم و به دنبال دوستان خود بودم ناگهان با ایشان روبرو شدم، ایشان من را پناه داد و به همسفرانم زنگ زد و ماجرا را اطلاع داد. ایشان به من پیشنهاد داد که همراه با آنان وارد منا شوم، اما با خود گفتم که به دور از اخلاق است همراه با همسفرانم به منا نروم، بنابراین با ایشان نرفتم. ایشان شهید شد و من از اتوبوس شهادت جا ماندم. به نظرم مصداق زیبای عاقبت به خیری برای ایشان رخ داد. خیلی‌ها بودند که سوار اتوبوس انقلاب شدند اما در میانه راه پیاده شدند. شهیده مرجان نازقلیچی به معنای واقعی گفت که پروردگان من الله است و بر این سخن استقامت کرد.

وی به ماجرای حج نیابتی آن شهیده بزرگوار از رهبر انقلاب اشاره کرد و گفت: ایشان در حج خود به نیابت از امام خامنه‌ای رهبر انقلاب عمره به جای آورد اما هیچ کس از این ماجرا باخبر نشد و تنها یک یادداشت از ایشان به یادگار مانده بود ماجرا را بیان کرد و نشان دهنده اوج پاکی و اخلاص و پایبندی ایشان به انقلاب و رهبری و وحدت مسلمانان جهان است.

دبیر کل اتحادیه جهانی زنان مسلمان افزود بعد از شهادت ایشان نیز خانواده نازقلیچی این یادداشت را تقدیم بر رهبر انقلاب کردند و این مولا و رهبر چه زیبا از این زن پاک و دلاور تقدیر و تشکر کرد. جمله‌ای را راجع به ایشان به کار می‌برند که نقل به مضمون این است: «دنیا فرمول انقلاب اسلامی را نفهمیده است، بانویی که تاکنون من را ندیده است به نیابت از من حج می‌گذارد». باید بگویم ما یک رهبر داریم، یک کتاب داریم، یک کعبه داریم و ایشان در همین راه به شهادت رسید. شهادت می‌دهم که قائله منا قائله‌ای اتفاقی نبود.

کرمانی در پایان صحبت‌های خود گفت: به خانواده این شهیده بزرگوار تبریک می‌گویم چرا که این لغت زیباترین کلمه‌ای است که می‌توان به خانواده شهدا تقدیم کرد. ما این کار را از حضرت زینب و جمله تاریخی «ما رایت الا جمیلا» یاد گرفته‌ایم. شهدای ما بهشت را نادیده خریدند.

سخنران بعدی این مراسم اعظم‌السادات حسینی نویسنده کتاب «کعبه بوی بهشت می‌دهد» بود. او گفت: کار تا حدود یک سال کار و تلاش به نتیجه رسید و حدود 9 ماه تدوین و نگراش کتاب به طول انجامید. این کتاب در مورد شخصیتی است که از ابعاد مختلف زنی دلاور و بزرگ است. در زمانی که مدیریت زنان چندان پذیرفته نبود ایشان خودشان را نشان دادند، که در کتاب نیز به توانایی‌های مدیریتی ایشان پرداخته شده است. نکته دیگر مهم که برای من بسیار جلب توجه می‌کرد این بود که ایشان شور و شوق زیادی برای سفر حج داشتند و فکر می‌کنم در نهایت خداوند پاداش شور و اشتیاق ایشان را شهادت در سرزمین وحی قرار داد. باید بگویم که نام این کتاب عنوانی بود که بارها اطرافیان ایشان از زبان‌شان شنیده بودند.

در بخش بعدی این مراسم، مراسم رونمایی از کتاب «کعبه بوی بهشت می‌دهد» که توسط انتشارات روایت فتح چاپ شده است، با حضور خانواده آن شهید برگزار شد.

در ادامه مراسم از مستند «رویای عشق» به کارگردانی محسن اسلام‌زاده و حمید مشایخی رونمایی شد. پس از اکران مستند، نشست نقد و بررسی آن با حضور محسن اسلام‌زاده، محمد تقی فهیم و فرشید کلته برگزار شد.