عضویت / ورود

همایش بین المللی میلاد "فاطمه، بانوی مهر – ام ابیها (سلام الله علیهما)" با موضوع "معاصرسازی الگوهای برجسته دینی" در تاریخ جمعه 18 اسفندماه 1396 در شهرک نفت اهواز برگزار شد و حضرت آیت الله اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در این مراسم به سخنرانی پرداختند.

ایشان ضمن  تبریک میلاد حضرت زهرا(س) به جامعه زنان، از برگزار کنندگان این مراسم به ویژه  خانم دکتر کرمانی و خانم دکتر دانیانیان خصوصاً از آیت الله جزایری و بیت شریفشان تشکر  کردند .

آیت الله اراکی گفت اگر در اسلام مثل فاطمه زهرا(س) الگویی معرفی می‌شود راه الگوگیری و حقیقت این الگو هم معرفی شده است. حضرت زهرا(س) الگوی حقیقی جامعه زنان است و در الگو گرفتن باید وحدتی بین الگو و الگوگیرنده وجود داشته باشد. چرا که براساس احادیث شریف (شیعننا خلقوا من فاضل طیننا) (سلمان منا اهل البیت) و آیه مبارکه (و من تبعنی فأنه منی)؛ در می یابیم که رهبران جامعه نیز طوری نفوذ می‌کنند که وحدت عقیده بین رهبران و الگوگیران بوجود می‌آید.

وی افزود معنای الگوگیری در واقع اتحاد و یکی شدن با الگو به شمار می‌آید، همانگونه که در عرصه روز قیامت داریم که اتباع محمد و آل محمد(ص) یعنی پیروان حقیقی اینها که از رسول اکرم الگو می‌گیرند و با آنها تعالی می‌یابند. رنج‌های علی ابن ابی طالب و   زهرای مرضیه موجب شده تا کسانی که از حضرت زهرا(س) الگو می‌گیرند- آنچنان با حضرت زهرا(س) یکی می‌شوند که با حضرتش تعالی می یابند و این است معنای (تعالوا ندعوا بنانا و ابناءکم و نساءنا و.....)

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، با اشاره به نقش اهل بیت گفت فاطمه تنها یک زن نیست؛ فاطمه در عرصه مباهله به عنوان نماینده زنان جامعه مسلمان حضور می یابد چنانکه حضرت علی ابن ابی طالب نفس رسول الله(ص) است و این به خاطر تبعیت کامل از رسول اکرم(ص)است. نفسیت فقط در حضرت علی(ع) متوقف نمی‌شود بلکه در تمام جامعه که از رسول اکرم الگو گرفتن سرایت می‌کند.

وی ضمن اشاره به این که الگو گرفتن از محمد(ص) یعنی محمد شدن، گفت محبت واقعی طاعت و تبعیت به دنبال دارد و لذا در روایات داریم که همه مؤمنان روز قیامت اسمشان محمد است. همه یک هویت پیدا می‌کنند، یکی شدن چگونه حاصل می‌شود؟ محبت و عشق اتحاد ایجاد می کند، البته در این صورت، محبت محمد و آل محمد واجب می‌شود تا الگوگیری واقعیت پیدا کند.  "انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا" (سوره احزاب/33 )

این نماینده مجلس خبرگاه رهبری ازاهل بیت به عنوان خانواده ای که پدر، پدر بزرگ، همسر، دختر، پسر و همه خاندان مطهر و پاک هستند اشاره کرد و گفت خانواده‌ای که خداوند متعال پاک نگاه داشته و این خانواده پاک الگوی جامعه پاک است و محبت این خانواده موجب می شود که جامعه پاک بوجود می‌آید.

ایشان دلیل الگو بودن این خانواده را خواست خداوند دانسته و ضمن اشاره به آیه (لقد کان لکم فی رسول الله اسوة حسنه) این الگوگیری از محمد را به معنی الگوگیری از تمام افراد این خاندان دانستند چرا که تمام افراد این خانواده محمد هستند (علی منی و انا من علی) و نیز (فاطمه بعضة منی) و همچنین (حسین منی و انا من حسین) و تمام اینها اشاره ایست به وحدتی که بین افراد این خانواده واحده وجود دارد.

 

آیت الله اراکی  امت اسلام را خانواده بزرگی دانستند که هر فرد آن در رفتار، اخلاق و  ارزش ها می تواند محمد(ص) شود. و این وحدت وحدت حقیقی است، نه اعتباری یا لفظی و نه قانونی یا رسمی. وحدت حقیقی آن گاه محقق می شود که با صعود و ترقی محمد(ص)، پیروان حقیقی او نیز صعود و ترقی می‌کنند .