چاپ کردن این صفحه

به مناسبت ولادت حضرت معصومه و روز دختر، سایت اتحادیه جهانی زنان مسلمان گفتگویی با سرکار خانم سمیه کلانتری طلبه حوزه علمیه در زمینه نقش دختران در جامعه ترتیب داد که در ادامه می خوانید:

 

۱) با توجه به اینکه دختران امروز ما جزء کسانی هستند که نقش محوری و اساسی در پرورش روح و جسم نسل آینده دارند، چه اصل مهمی در خلاهای این گروه تأثیر گذار است؟

مهم تریت خلاء تاثیرگذار بر این قشر را می توان خلاء عاطفی در خانواده و نیاز شدید به محبت دانست. اگر دختران جوان از لحاظ عاطفی در خانواده سیراب شوند مطمئنا در آینده مادران موفق تری خواهند بود. مثلا بعضا دیده می شود که هنوز افکاری در جامعه وجود دارد که دختران را دست کم می گیرند و بهای لازم را به او نمی دهند. و این خود هویت او را زیر سوال می برد و همیشه خود را در جامعه دست کم می گیرد و بعضا باعث پایین آمدن اعتماد به نفس خواهد شد که عواقب سوئی را در بر دارد. و در آینده نخواهد توانست نقش مادری اش را آنگونه که باید و شاید ایفا کند و این احساس را به نسل بعدی انتقال می دهد.

۲) در بعد فردی و اجتماعی عاملی که به عنوان اکسیر گمشده در بین دختران جامعه با توجه به همه اتفاقات جهانی در حال حاضر وجود دارد چه می‌تواند باشد؟

آنچه که در حال حاضر گریبان گیر دختران جوان دنیای امروز ما شده است، بی حجابی و بی عفتی می باشد، گویی حیا از جامعه امروزی ما رخت بربسته و جای خود را به بی حیایی داده. مشکلات ما از آنجا شروع شد که متاسفانه ما نتوانستیم الگوهای اسلامی را در جامعه خوب معرفی کنیم و اکنون دچار بحران هستیم.

۳) عاملی که باعث خدشه دار شدن کرامت و جایگاه دختران ما با توجه به آمارهای ارگانهای اجتماعی تربیتی و حتی دادگاهها وجود دارد چیست؟

خدشه دار شدن کرامت. آنچه که کرامت یک دختر را خدشه دار می کند نگاه های آلوده یک اجتماع است که به دید کالا به زن و دختر می نگرد و ریشه آن نیز در همان بی حجابی خلاصه می شود که از یک موجود مقدس یک کالا ساخته برای سود منفعت بیشتر اقتصاد جهانی.

۴)با توجه به اینکه هر انسانی در زندگی خود بر اساس معیار و سبکی عمل می‌کند و تمام تلاش او این است که به آرامش برسد چه چیزی مانع رسیدن به این هدف شده که نتوانسته دختران امروز ما که مادران و همسران آینده هستند را اقناع کند؟

مساله ای که آرامش را از دختران نسل جدید ربوده است، یکی مدگرایی و الگو گرفتن از فرهنگ غربیست که به بهانه زیبایی و جذابیت، عقل و هوش و عفت دختران را به تاراج برده و به تبع آن مصرف گرایی دوستی های نامشروع مقایسه خود با افراد بالاتر از خود هم از لحاظ ظاهری و هم فرهنگی و سرگرم شدن به حاشیه به جای اصل، که خود یکی از موانع بزرگ برای رسیدن به آرامش است. زیرا دختران هرگونه که خود را بیارایند باز بهتر از آن را می توان یافت.

۵)چالش‌ها و موانع رسیدن به اهداف بلندی که دختران بعنوان نقش محوری چه در درون خانواده و چه در اجتماع از آنها انتظار دارند چیست؟

یکی از موانع و چالش ها این است که هنوز جایگاه زن در جامعه آنگونه که باید باشد به رسمیت شناخته نشده است و اگرچه در شعارها به حقوق زنان اهمیت داده می شود اما زیر پوست شهر چیز دیگری  اتفاق می افتد و هنوز توانایی های یک زن به باور جامعه نرسیده است.

۶)به عنوان یک دختر نسل امروز دغدغه و پرسشی که ذهن شما و هم‌جنس‌ها و هم‌نسل‌های شما را درگیر کرده چیست؟

مهم ترین دغدغه ذهنی دختران در نسل امروز ابتدا بحث ازدواج و سپس اشتغال و همچنین نیافتن شغل متناسب با تحصیلات آنان است.زیرا با توجه به تمایل پسران برای ازدواج در سن بالا، این مشکل افزایش می یابد. و در ادامه، کمبود محیط های تفریحی سالم برای این قشر می باشد تا با تخلیه صحیح احساسات به ثبات مردمی و رواتی و آرامش کافی برای اداره خانواده ای موفق دست یابند.

 

به امید روزی که این موانع از سر راه دختران جوتن تا حدودی برداشته شود تا نسلی شاد و سالم و خلاق داشته باشیم. چرا که زنان فرماندهان پنهان جهانند.