چاپ کردن این صفحه

به مناسبت ولادت حضرت معصومه و روز دختر، سایت اتحادیه جهانی زنان مسلمان گفتگویی با سرکار خانم آتنا نبوی طلبه حوزه علمیه در زمینه نقش دختران در جامعه ترتیب داد که در ادامه می خوانید:

۱) با توجه به اینکه دختران امروز ما جزء کسانی هستند که نقش محوری و اساسی در پرورش روح و جسم نسل آینده دارند، چه اصل مهمی در خلاهای این گروه تأثیر گذار است؟

با پیشرفت امکانات زندگی و تجمل گرایی و بالا رفتن سطح زندگی، چشم و هم‌چشمی‌ها در زندگی رواج پیدا کرده، در نتیجه سبب شده والدین وقت بیشتری را خارج از منزل برای درآمد بیشتر و در نتیجه زندگی با سطح بالاتر صرف کنند. غافل از اینکه هیچ یک از این امکانات جای خالی محبت و توجه به فرزندان خصوصا دختران را پر نخواهد کرد، علاوه بر این جای خالی معنویات نیز مشهود است. در جامعه کنونی توجه بیش از حد به مادیات سبب شده بطور مثال مادری دخترش را به مهد بفرستد و دختر نیمی از روز را بدون محبت مادر سرکند چون باید از فلان امکانات زندگی برخوردار باشند. به نظر بنده خلا محبتی در خانواده نمود زیادی دارد و سبب شده دختران  با افزایش سن خود این محبت را از جایی که نباید طلب کنند.

۲) در بعد فردی و اجتماعی عاملی که به عنوان اکسیر گمشده در بین دختران جامعه با توجه به همه اتفاقات جهانی در حال حاضر وجود دارد چه می‌تواند باشد؟

کمرنگ شدن ارزشهای دینی و در نهایت کم شدن عفت و حیا سبب شده خیلی از رفتارهای زننده در سالهای قبل، در عصر حاضر عادی تلقی شود. مانع بزرگ برای انجام کارهای خلاف اخلاقی حیا می ‌باشد که رعایت آن در اجتماع آثار و برکاتی دارد از جمله حفظ شخصیت والای زن.

۳) عاملی که باعث خدشه دار شدن کرامت و جایگاه دختران ما با توجه به آمارهای ارگانهای اجتماعی تربیتی و حتی دادگاهها وجود دارد چیست؟

عدم توجه به هدف خداوند از خلقت انسان و بهتر است بگوییم خلقت زن و اینکه زنان ارزش گوهری خویش را در زندگی پیدا نکرده‌اند که چه نقشی در تکامل جامعه و مردان دارند و نهایتا تن به هر ذلتی می‌دهند. زنی که ارزش خود را نداند براحتی خویشتن را از دست می‌دهد چه از طریق بی حجابی و چه از طریق زندگی نامتناسب با شأن خود.

۴)با توجه به اینکه هر انسانی در زندگی خود بر اساس معیار و سبکی عمل می‌کند و تمام تلاش او این است که به آرامش برسد چه چیزی مانع رسیدن به این هدف شده که نتوانسته دختران امروز ما که مادران و همسران آینده هستند را اقناع کند؟

گم شدن هدف زندگی. دختری که بداند طبیعت او چیست  و چرا این ویژگیها را دارد خود را شناخته است . مثلا اینکه بداند حس مادری یک حس فطری در وجود دختران است که برای تربیت فرزندان و نسل آینده، خداوند در وجود او نهاده است.

تبلیغات سوء از زنان مرد ساخته .تبلیغاتی که با شعار برابری مرد و زن به میدان آمده و چون ظاهر فریبنده و زیبا دارد زنان را از مسئولیت  اصلی خویش (همسر داری و تربیت فرزند) خارج کرده و به صورت نامتعارف به خیابان ریخته به‌ امید برابر بودن . حال آنکه  در کنار همسرش با نقش  همسری  و زن بودن خودش آرامش میگیرد. این طبیعت اوست و اگر خلاف طبیعتش عمل کند هرگز به آن نخواهد رسید.

۵)چالش‌ها و موانع رسیدن به اهداف بلندی که دختران بعنوان نقش محوری چه در درون خانواده و چه در اجتماع از آنها انتظار دارند چیست؟

موانعی که بر سر راه رشد و تکامل دختران وجود دارد در محیط اجتماعی مانند دانشگاه و محیط آموزشی  که سبب می‌شوند دختران بجای استفاده از این امکانات، ناخواسته به بیراهه بروند مانند چراغهای چشمک زنی که توجه مخاطب را به خود جلب می‌کند. مانند: عدم رعایت حریم خانمها و آقایان در همه مکانهای آموزشی

۶)به عنوان یک دختر نسل امروز دغدغه و پرسشی که ذهن شما و هم‌جنس‌ها و هم‌نسل‌های شما را درگیر کرده چیست؟

 

نگاه مسئولین در عصر کنونی با شعار آزادی نسبت به زن چیست؟! چرا برای جلب توجه از این الفاظ استفاده می‌شود. حال آنکه بازخورد آن رواج بی‌حجابی  و بی‌بند و باری در اجتماع است. آیا منظور از آزادی ول گشتن با هر نوع پوششی است یا اینکه من به عنوان یک دختر در جامعه با حجاب کامل و امنیت خاطر از امکانات آموزشی، رفاهی، و ... به صورت کامل استفاده کنم؟!