عضویت / ورود

به مناسبت ولادت حضرت معصومه و روز دختر، سایت اتحادیه جهانی زنان مسلمان گفتگویی با حکیمه خاتون اکبری، مدرس دانشگاه در زمینه نقش دختران در جامعه انجام داد که در ادامه می خوانید

با توجه به اینکه دختران امروز ما جزء کسانی هستند که نقش محوری و اساسی در پرورش روح و جسم نسل آینده دارند چه اصل مهمی در خلاهای این گروه تاثیر گذار است؟

- با توجه به افزایش روزافزون اطلاعات و ارتباطات و دامنگیری جامعه امروز با این هجمه ها و نشانه گرفتن آن بسمت مادران و دختران جامعه امروز منجر به ان می گردد که ،تحت تاثیر این هجمه ها قرار گرفته و صدمات جبران ناپذیری را برای آنان بوجود اورد و از این طریق خلا عدم تقویت باورهای دینی در جهت تزلزل بنیان خانواده علی الخصوص مادران و دختران  را روز به روز در سطح جهانی شاهد باشیم که با حفظ و تقویت باورهای دینی میتوان به این نوع از قشر آسیب دیده جامعه کمک کرد.

 

در بعد فردی و اجتماعی عاملی که بعنوان اکسیر گمشده در بین دختران جامعه با توجه به همه اتفاقات جهانی در حال حاضر وجود دارد چه میتواند باشد؟

- در بعد فردی: عدم تربیت صحیح اسلامی و استفاده از روش های تربیتی افراطی-تفریطی والدین در مورد دختران خود ،منجر به این می گردد که دختران نتوانند محبت و عاطفه را در درون خانواده خود به نحو احسن دریافت نمایند و برای جبران این نقص و پیدا کردن گمشده ی درونشان به دنیای خارج از خانواده پناه می اورند که این امر به مرور زمان خطرناک و غیر قابل جبران خواهد بود و همان چیزی است که متاسفانه امارها از خودکشی، قتل، دزدی، فرار از خانه و خانواده، اعتیاد و غیره را نشان میدهد.

در بعد اجتماعی: عدم همکاری و برنامه ریزی صحیح و منطقی بین خانواده و جامعه است که منجر به این می شود که دختر بودن و مادر و همسر بودن بجای اینکه برای فرد یه امتیاز و ارزش باشد یک معضل بوده و روز به روز او را از خصوصیات و اخلاق زنانه اش دور می کند و ان را عاملی مزاحم برای ادامه حیات خود می داند همان چیزی که در غرب عامل متلاشی شدن خانواده ها بوده است.

 

عاملی که باعث خدشه دار شدن کرامت و جایگاه دختران ما با توجه به امارهای ارگانهای اجتماعی تربیتی و حتی دادگاه ها وجود دارد چیست؟

- مهمترین علت را می توان تغییر در  سبک زندگی اسلامی ایرانی و تغییر در باورها و اعتقادات دختران جامعه ما جستجو کرد تغییری که بصورت های گوناگونی چون :ساخت انواع کارتون ها،سریال ها و فیلم های مبتذل که در انها با عادی جلوه دادن رواج بی بندباری ها،سقط جنین ها،بدحجابی ها،همجنس بازی ها و غیره منجر به خدشه دار کردن کرامت و جایگاه زنان و دختران جوامع اسلامی شده اند همان چیزی که غرب تا حدودی در برنامه ریزی های خود موفق بوده که این کرامت مادرانه و همسرانه را با تغییر در شغل،مدل لباس شدن،و خیلی از موارد دیگر از بین ببرند.

 

با توجه به اینکه هر انسانی در زندگی خود بر اساس معیار و سبکی عمل می کند و تمام تلاش او این است که به آرامش برسد چه چیزی مانع رسیدن به این هدف شده که نتوانسته دختران امروز ما که مادران و همسران آینده هستند را اقناع کند؟

- با توجه به اینکه یک آرامش صددر صدمطلق وجود ندارد بلکه آرامش تا حدودی نسبی است عواملی چون تبلیغات مسمومی که از سوی دشمنان قسم خورده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بر این مرزو بوم علی الخصوص مادران و دختران ما وارده شده می تواند  منجر به این گردد که معیار و سبک زندگی انان به تبعیت از فرهنگ غلط غرب تغییر کرده و سبک زندگی غربی جایگزین سبک زندگی ایرانی اسلامی شود.

و همچنین عدم آگاهی خانواده ها در جهت تربیت صحیح فرزندان علی الخصوص دختران، آینده سازان نسل حاضر،دوستان و محیط بد و خوب توجیح نکردن دختران نسبت به معیارهای اسلامی ایرانی و عوامل دیگر نیز منجر به سلب ارامش دختران ما گردیده است.

در صورتیکه می توان ائمه و بزرگان دین را بهترین نمونه ی بارز از الگوهای تربیتی در جهت رسیدن به آن آرامش قرار داد.

بنابراین بهترین هدف و ملاک و معیار و وسیله برای رسیدن به آرامش را باید مضمونی از  حدیث  رسول گرامی اسلام حضرت محمد(ص) که (قرآن و عترت) است قرار داد تا ان شاء الله با رهنمودهای جامع و کامل کلام الله مجید  این پکچ جامع و کامل الهی و توسل و توجه به اهل بیت بتوان به یک ارامشی که اقناع کننده باشد رسید.

 

چالش ها و موانع رسیدن به اهداف بلندی را که دختران بعنوان نقش محوری چه در درون خانواده و چه در اجتماع از آنها انتظار دارند چیست؟

-  خوب گوش ندادن و توجه نکردن به خواسته ها و انتطارات دختران و بانوان در درون خانواده و نادیده گرفته شدن آنان توسط جوامع کنونی، نمونه بارز و مهم  چالش های پیش روی این قشر حساس از جامعه است که منجر به این می گردد که زنان و بانوان استعدادها و توانایی های خود را نادیده گرفته و به اهداف بلندی که نظام مقدس جمهوری اسلامی از آنان انتظار و توقع می رود نرسند  و قله های سعادت و موفقیت و اهداف و ارمانهای بلند  را نتواند  یکی پس از دیگری طی نمایند.

 

بعنوان یک دختر نسل امروز دغدغه و پرسشی که ذهن شما و هم جنس ها و هم نسل های شما را درگیر کرده چیست؟

- دغدغه تاسی و الگوگیری از شیوه و سبک زندگی بزرگ بانوان جهان اسلام همچون: فاطمه زهرا (س)،خدیجه کبری(س)،نرجس خاتون(س)،فاطمه معصومه (س ) که به ایام میلاد این بزرگ بانو و روز دختر نزدیک می شویم و دیگر بانوان که واقعا نقش جهادی و پررنگ در برقراری و حفظ آرمانهای مقدس نظام جمهوری اسلامی داشته اند.

دغدغه بعدی، نقش پررنگ و محوری در درون خانواده داشتن و نقش مادری و نقش همسری و خواهری و دختری در درون خانواده را خوب ایفا کردن مهمترین چیزی هست که ذهن حقیر و هم جنس ها و هم نسلهایم  را می توان گفت تا حدودی بخود مشغول کرده است.

و از آنجاییکه دنیای غرب این نوع از دغدغه ها را در قالب نگاه های فمینیستی اهانت به زن می داند در صورتیکه مقام معظم رهبری بارها در سخنانشان این نوع از مشغله ها و دغدغه ها را دارای اهمیت و ارزش دانسته است بنظر بنده زنان و دختران  نباید در این امر مقدس و مهم افراط و تفریط بخود راه دهند.

دغدغه بعدی، دغدغه نقش آفرینی زنان در اجتماع و مسئله اشتغال بانوان است زیرا اسلام با کار کردن بانوان نه تنها مخالف نیست بلکه تا جائیکه در تربیت فرزند و حفظ حریم خانواده خدشه ای وارد نگردد آن را نیز قبول دارد.

در پایان از خداوند متعال بعنوان یک زن  مسلمان ایرانی اسلامی، مسئلت دارم که توفیق نقش جهادی و ادامه دهنده راه زنان مبارز و شهیده های جهان اسلام آن طوری که که منجر به حفظ آرمانهای انقلاب اسلامی، امام راحل و شهدای گرانقدرمان گردد را بدهد.

 

 

 

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • برگزیده‌ها
  • آخرین‌ها

Developed in conjunction with Ext-Joom.com