عضویت / ورود

دامنه تعریف و وجوه عینی خشونت تکفیر، لایه­های گسترده­ای را نسبت به زنان در بر گرفته است. و این خشونت به عنوان عواملی ویرانگر در به وجود آمدن احساس ناامنی در خصوص زنان نقش اصلی را بازی کرده و به شیوه­های گوناگونی بروز می­کند. گویی فرهنگ تکفیر در ذات خویش خشونت علیه زن را پرورانده باشد. و این رفتاری وحشیانه و ضد کرامت انسانی است. زیرا که زن را به کالا یا شی تبدیل کرده، گویی این زن هرگز نمیداند کیست؟ یا به تعبیری زنان در ادبیات تکفیری­ها نباید بدانند کیستند و چیستی مهمترین دلیل در شناخت هویت زنان است. در واقع دایره خشونت تکفیری­ها  تا جایی گسترش می­یابد که هر گونه تعرض و تعدی به شخصیت زن جایز شمرده می­شود. رویکرد داعش به زنان را می توان در قالب یکی از مهم­ترین و شاید جالب توجه­ترین اجزاء فکری – عقیدتی  یک گروه تکفیری – سلفی مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. «داعش» بدون هیچ پشتوانه تئوریکی اقدامات غیر انسانی همراه با خشونت را در خصوص زنان  ترویج کرده است. نظرات و فتاوای برخی از مفتیان وابسته به این جریان در مورد زن حکایت از عمق انحراف این گروه­ها دارد. مثلا اینکه تمام وجود زن شر است یا زن شیطان است. باید توجه داشت که نگاه غیر اخلاقی داعش به مقوله زنان کارکردهای مختلف و متنوعی را در قالب خشونت علیه زنان – با رویکرد بهره برداری و بهره کشی در قالب بردگی جنسی، بردگی  جنگ، آوارگی و...- در نظر گرفته است که در ادامه بدان خواهیم پرداخت.

- خشونت های جنسی یا به تعبیری برده داری جنسی، بخشی از خشونت آشکار تکفیری­ها علیه زنان است. در این میان، وهابیون تکفیری و از جمله گروه تروریستی داعش با ایجاد بدعت  در احکام اسلامی و کل اسلام به صدور فتواهایی با مضمون تجاوز به زنان دست می­زنند. شاید زنان سوریه ای بیشترین سختی های دوران زندگی خود را در تبعیض و فرهنگ خشونت علیه زنان و دختران تجربه کرده باشند. و همواره صدمات زیادی را در جنگ‌ها به صور گوناگون متحمل شده‌اند.  در واقع، فتواهای مفتی‌های تکفیری با مضمون "تجاوز به زنان غیر سنی در سوریه و مکان‌های دیگر حلال است" و یا صدور فتوای دیگری به نام "جهاد نکاح"  بسیاری از زنان و دختران جوان را قربانی تجاوزات فردی و گروهی افراد مسلح و تجهیز شده توسط گروههای تکفیری کرده است.  در واقع، تروریست‌های داعش بر اساس احکام شرع،  به توضیح و توجیه برده‌داری جنسی پرداخته اند.

-یکی دیگر از جنبه‌ها و نمودهای عینی جالب توجه و سوال برانگیز در مورد خشونت تکفیر علیه زن را می­توان در ایجاد تغییر در نقش زنان از طریق حضور زنان به عنوان برده­ی جنگی اشاره نمود.  چگونه می­شود که مفتی­های تکفیری زنان را به مبارزان جبهه جنگ ترغیب می­کنند.  مثلا، برخی مفتیان وهابی و تکفیری، در کنار فتوای جهاد، سلاح به دست زنان سوری داده و آنان را به میادین نبرد کشانیده است. و به تدریج و با فریب و اغوای مفتی‌های وهابی به مبارزه در جبهه نظامیان شورشی ترغیب شدند. وعده مفتی‌ها به زنان رسیدن به رستگاری است.

- اوج خشونت علیه زنان را می­توان در آوارگی زنان برای رهایی از هویت ساختگی تکفیر برای آنان دانست. در این راستا بسیاری از زنان سوری برای رهایی از بی هویتی یا به تعبیری فرار از هویت ساختگی  آواره شده اند. آوارگان سوری که خواهان گذر از خاک ترکیه برای رسیدن به کشورهای اروپایی هستند، عبور از دریای مدیترانه خطرات بی شماری را در این مسیر متحمل شده اند. و گاها در معرض بیشترین آسیب ها و انواع سوء استفاده ها چون ازدواج اجباری قرارگرفته اند.

سخن نهایی

خشونت علیه زنان چه در عرصه خصوصی و چه در عرصه عمومی فرصت­های زیادی را از آن­ها گرفته و نه تنها مانع دستیابی زنان به  هر گونه برابری از نوع( حقوقی، فرهنگی، اقتصادی و...) شده است، بلکه کیستی زنان را مورد سؤال قرار داده است. تکفیری­ها از طریق بدعت در احکام اسلامی  تنها، به دنبال ترویج آنچه در اسلام فرهنگ نیست می­باشند. به تعبیری بی فرهنگی نمود واقعی تکفیر است.  بی­تردید جایی که فرهنگ بی معنی جلوه کند جایی برای هویت­یابی یا کیستی باقی نخواهد گذاشت. وخشونت علیه زنان توسط گروه­های تکفیری  نیز به همین مسئله باز می­گردد. گروه تروریستی داعش از زمان قدرت­گیری در سوریه و عراق به گونه­ای سیستماتیک اقدام به ربودن زنان و دختران و سوءاستفاده های جنسی از آنان نموده وعلاوه بر کسب درآمد ( از طریق فروش آنان به سبک برده ها)، از آنها در راستای مقاصد شوم  (تجاوز به آنان) بهره می­گیرد. در واقع،رسانه­ها نسبت به اقدامات خشونت طلبانه­ی گروه های تکفیری  علیه زنان جایی برای هیچ تردیدی باقی نگذاشته­اند. در اینجا شاید مسئله اصلی این است که در مقابل این موضوع چه باید کرد. در این راستا، نه تنها مسلمانان وعلمای برجسته جهان اسلام که جهان بشریت باید با اندیشه خشونت ورزی علیه زن و خرافات تکفیری­ها به مبارزه دست بزنند. ترویج کار فرهنگی و رسانه­ای جهت آشنایی با  تعلیمات صحیح اسلام در مورد حقوق زن و تلاش زن مسلمان در شناخت اسلام، نه تنها بشر را با اسلام واقعی آشنا می­سازد،  از این طریق ریشه خشونت ورزی تکفیر نیز خشکانیده خواهد شد. و این همان رهایی زنان از دام خشونت تکفیری­هاست که، تنها از طریق شناخت اسلام واقعی و پناه به آن میسر خواهد شد.

طاهره پورغلامی

 

نظر دادن

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط .... در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • برگزیده‌ها
  • آخرین‌ها

Developed in conjunction with Ext-Joom.com