عضویت / ورود

جایزه صلح نوبل سال ۲۰۱۸ به «نادیه مراد» از فعالان اقلیت ایزدی عراق و «دنیس موکویگی» از جمهوری دموکراتیک کنگو تعلق گرفت. یکی از دو برنده پزشک شصت و سه ساله و متخصص زنان است و دیگری زنی بیست و پنح ساله که خود قربانی خشونت های جنسی است و به عنوان سخنگو و پیشگام مبارزه در این عرصه وارد میدان شده است.

دنیس موکوگی، پزشک اهل کنگو که بارها به دلیل تلاش برای کمک به زنان قربانی خشونت های جنسی در مجامع جهانی مورد تحسین و تقدیر قرار گرفته بود جایزه صلح نوبل سال جاری میلادی را نیز از آن خود کرد. وی پیشتر در سال ۲۰۱۴ نیز مفتخر به دریافت جایز حقوق بشری «ساخاروف» از پارلمان اروپا و نیز جایزه «اولاف پالمه» شده بود.

نادیه مراد، زن بیست و پنج ساله اقلیت ایزدیان عراق دیگر برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۱۸ است. او به دلیل مبارزات و افشاگری های تحسین برانگیزی که پرده از جنایات تروریست های داعش بر ضد همکیشانش برداشت، مفتخر به دریافت این جایزه شده است.

نادیه مراد به عنوان مدافع حقوق جامعه ایزدیان و فردی که خود مورد آزار و تجاوز تروریست های داعش قرار گرفته سال ۲۰۱۶ به همراه «لامیا حاجی بشار» دیگر زن ایزدی جایزه حقوق بشری ساخاروف را به صورت مشترک دریافت کرده بود.

بریت ریس اندرسون رئیس کمیته نروژی جایزه صلح نوبل روز جمعه هنگام خواندن رای نهایی این کمیته خاطرنشان کرد: «هر دو برنده برای تلاش های فراوان جهت پایان دادن به استفاده از خشونت های جنسی به عنوان سلاح جنگی مستحق دریافت جایزه شناخته شدند.»

خانم اندرسون در ادامه یادآور شد: «دکتر موکوگی زندگی خود را وقف دفاع از قربانیان خشونت های جنسی در زمان جنگ کرده است و نادیه مراد از آنچه در این زمینه بر سر او و دیگران آمده شهادت داده و روشنگری کرده است. »

دکتر موکوگی اقدام به درمان و مداوای بیش از پنجاه هزار قربانی خشونت های جنسی در بیمارستانی کرده که خود در سال ۱۹۹۹ آنرا در شرق جمهوری دمکراتیک کنگو تاسیس کرده بود.

رویکرد احتیاط آمیز برای جایزه نوبل

مسئولان برگزارکننده جایزه صلح نوبل پس از انتقادها و واکنش های گسترده ای که طی سالهای گذشته به رویکرد «آنگ سان سوچی» یکی از برندگان این جایزه در چشم پوشی و نادیده گرفتن حقوق اقلیت های قومی و مذهبی در کشورش ایراد شده بود تصمیم گرفتند در اعطای مهمترین جایزه صلح جهان به افراد احتیاط بیشتری را به خرج دهند.

این تصمیم سبب شد تا جایزه صلح نوبل در سال گذشته میلادی به جایی یک فرد به یک نهاد فعال در زمینه منع گسترش سلاح های هسته ای تعلق بگیرد. کمپین بین‌المللی برای نابودی سلاحهای هسته‌ای روز یکشنبه دهم دسامبر ۲۰۱۷ جایزه صلح نوبل سال را در شهر اسلو دریافت كرد.

جایزه صلح تنها جایزه نوبل است که به جای استکهلم، هر ساله در اسلو پایتخت نروژ اهدا می‌شود. بنا بر وصیت «آلفرد نوبل» این جایزه باید به کسی اعطا شود که بیشترین کوشش را در راه برادری ملل، انحلال یا کاهش ارتش‌ها یا تشکیل و ترغیب کنفرانس‌های صلح، صرف کرده باشد.

 

نادیا مراد

نادیا مراد دختر جوان کرد از اقلیت ایزدی اهل روستای کوجو در سنجار واقع در استان موصل است. او یکی از قربانیان داعش است.

داعش بعد از اشغال روستای کوجو بسیاری از اهالی و منجمله مادر و ۶ برادر نادیا را به قتل رساند. نادیا بعد از کشته شدن مادر و ۶ برادرش توسط داعش ربوده شد و در مدت اسارتش مورد انواع شکنجه و آزارها از جمله تجاوز جنسی قرار گرفت. نادیا توانست بعد از مدتی از چنگ داعش فرار کرده و خودش را به یک مکان امن برساند.

وي سپس به آلمان منتقل و تحت معالجه قرار گرفت. نادیا در اروپا در مصاحبه‌های تلویزیونی و ملاقات‌های دیپلماتیک بسیاری از جمله در شورای امنیت سازمان ملل شرکت کرد.

نادیا مراد در جلسه ای که شورای امنیت برای بررسی مساله " قاچاق انسان در زمان جنگ" برگزار شده بود، از این نهاد بین المللی خواست که بیش از 3 هزار زن و کودک ایزدی را از اسارت گروه تروریستی داعش نجات دهد و قاچاق انسان را کشتار جمعی بداند، پرونده ای در دیوان کیفری بین المللی برای پیگیری جرایم و جنایات داعش باز کند و همه مناطق ایزدی نشین اشغالی را آزاد کرده و روستای کوجو را برای دفن کشته های ایزدی بازپس بگیرد.

این دخترایزدی خواستار پناه دادن به آوارگان ایزدی شد و خطاب به کشورهای جهان گفت : مرزهای خود را به روی ما قربانیان باز کنید . حق ماست که برای حفظ عزت خود به دنبال کشوری امن باشیم.

نادیا گفت: هرروز صدها نفر جان خود را به خطر می اندازند و ما امروز از شما می خواهیم که به ایزدی ها و دیگر اقلیت های در معرض خطر خصوصاً قربانیان قاچاق انسان پناه بدهید. درخواست ما ریشه کنی همیشگی داعش و تحویل همه قاچاقچیان انسان و عاملان کشتار جمعی به دست عدالت است تا زنان و کودکان عراق ، سوریه ، نیجریه ، سومالی و دیگر جاهای جهان در آرامش زندگی کنند.

وی همچنین در سفر به مصر با سیسی رئیس‌جمهور این کشور و احمد الطیب شیخ الازهر در دسامبر ۲۰۱۵ ملاقات نمود و در کانال‌های تلویزیونی متعددی از جمله کانال القاهره، همراه با عمرو ادیب و در کانال البغدادیه با انور الحمدانی و در برنامه استودیو ۹ ظاهر شده و داستان ربوده شدنش توسط داعش را توضیح داد. او سپس با بروکوبیس بافلوبولوس رئیس‌جمهور یونان دیدار کرد. نادیا در راستای تکمیل پیام انسانیش که شامل درخواست آزادی ربوده شدگان ایزدی توسط داعش و حمایت از حقوق زنان و اطفال در تمامی نقاط جهان بود از هلند، سوئد، فرانسه، ایتالیا و ایالات متحده دیدار کرد.

جوایز

·                     در ژانویه ۲۰۱۶ نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شد. او به این ترتیب به سمبلی از ظلمی که از طرف داعش به ایزدیان و بطور کلی مردم رفته بود تبدیل گردید. نادیا همچنین در صدر لیست کاندیداهای دریافت جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۶ بود.

·                     نادیا در سال ۲۰۱۶ بهمراه هموطنش لمیا حجی بشار که او هم یکی از دختران ایزدی ربوده شده توسط داعش بود به دریافت جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه نائل گردید.

·                     جایزه صلح نوبل ۲۰۱۸

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • برگزیده‌ها
  • آخرین‌ها