عضویت / ورود
نویسندگان: 

جعفر وفا (پژوهش‌گر و کادر علمى پژوهشکده تحقیقات اسلامی)

چکیده

روزها و شب‌ها، بستر رخدادها هستند. طلوع و غروب وقایع، در بخشى از زمان صورت مي ‏بندد و زمان و لحظه ‏ها، هفته‏ ها و ماه‏ ها، و سال‌ها و قرن‌ها، مخلوق خدا، مولود طبیعت، مرهون نظام جارى و حرکات موزون عالم است و به ظاهر هیچ فرقى میان آن‌ها نیست. ولى قرآن کریم، همه ایام را یکسان نمي‏بیند. برخى از آن‌ها را ایام مبارک و مقدس مي‏داند که ماه رمضان و شب‌های قدر از جمله آن‌هاست.

در منظر قرآن، شب قدر، شب باارزش و پرفضیلت و با امور مهم و باعظمتى همراه است؛ همانند نزولِ اجمالى قرآن، پیدایش افاضات باطنى و فضاى خاصّ معنوى، تقدیر و تعیین سرنوشت‌ها، تدبیر و برنامه‌ریزى‏ هاى جدید و نزول جبرئیل و فرشته‏ ها.

عبادت در آن شب، بالغ بر هشتاد سال ارزش دارد و قابل قیاس با سایر شب‌ها نیست. در چنین شبى خداوند بال رحمت مي ‏گشاید و بندگان خود را در رواق آن مي‏نشاند و مؤمنان و عبادت‌گران را مشمول رحمت خاص خود مي‏سازد.

شب قدر، قدر و قیمت بي ‏شمار دارد. در کلمات محدود نمى‏گنجد و کند و کاو مضاعف مي‏طلبد تا در این باره به سؤالات مهمى پاسخ دهد از قبیل اینکه:

 فلسفه وجودى شب قدر چیست و چرا قدر نامیده مى‏شود؛ و چه ویژگی‌هایی دارد؟

آیا شب قدر پیش از اسلام نیز بوده است و آیا تنها یک بار اتفاق افتاده یا هر سال تکرار مي‏شود؟

ارزش عبادى آن چقدر است؟

در آن شب، فرشته‏ ها و روح‌الامین به چه کسى و به چه هدفى نازل مي‏شوند؟

اصولاً چه اعمالى در آن شب توصیه شده و پیشوایان دینى چه سیره‏اى در آن داشته ‏اند و آیا شب قدر، در قالب غیبى هم قابل تفسیر است؟

----------------------

منبع:

 ضیافت آسمانی، مقاله 11، دوره اول، ویژه نامه ماه رمضان، تابستان 1391، صفحه 83-95

 

 

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • برگزیده‌ها

Developed in conjunction with Ext-Joom.com