عضویت / ورود

وزارت آموزش و پرورش عربستان برای اولین بار در تاریخ خود به دانش‌آموزان دختر این کشور اجازه می‌دهد از ابتدای سال آتی تحصیلی متناسب با احکام اسلام در مدارس دولتی زنگ ورزش داشته باشند.‌

به نوشته روزنامه رای الیوم، این وزارتخانه در بیانیه‌ای که در سایت خود منتشر کرد، درباره مجوز مذکور آورد، بر اساس این مجوز برنامه‌های تربیت بدنی ویژه مدارس دخترانه از ابتدای سال تحصیلی آتی (که تقریبا از سپتامبر آغاز می‌شود) قابل اجرا هستند.

در این بیانیه آمده است، مجوز یادشده در چارچوب اهداف سند چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان مبنی بر تلاش برای افزایش فعالیت‌های ورزشی در جامعه صادر شد.

بر اساس این مجوز دانش‌آموزان دختر عربستانی ملزم به رعایت ضوابط شرع با توجه به امکانات موجود در هر مدرسه هستند.

وزارت آموزش و پرورش عربستان با اشاره به اینکه اتخاذ چنین دستوری نیازمند آن است که تحقیقات و بررسی‌ها برای بیش از سه ماه ادامه داشته باشند، تاکید کرد: به زودی سالن‌های ورزشی در مدارس دخترانه طراحی و احداث خواهند شد و نیروی انسانی متخصص نیز برای این مدارس تامین می‌شود.

فعالیت‌ ورزشی برای زنان عربستانی یکی از جنجالی‌ترین موضوعات در محافل دینی، رسمی و حقوقی محسوب می‌شود.

پیشتر عبدالعزیز بن عبدالله بن محمد آل الشیخ، مفتی عربستان مانع از برگزاری مسابقات دو بین دانشجویان دختر در دانشگاه ملک سعود ریاض در مارس ۲۰۰۸ شد.

اما در چند سال اخیر دانش‌آموزان و دانشجویان دختر عربستانی به صورت محدود اجازه انجام فعالیت‌های ورزشی را یافته‌اند که از جمله آن حضور زنان ورزشکار این کشور در مسابقات المپیک ۲۰۱۲ لندن بود و پس از آن نیز زنان عربستانی در چندین فعالیت ورزشی در سطح جهان شرکت کردند.

سند چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان طرحی برای اصلاح اقتصادی و توسعه این کشور است که در آوریل ۲۰۱۶ با هدف رشد اقتصاد این کشور و رهایی آن از وابستگی به نفت و نیز توسعه کشور در سطوح مختلف اجرای آن آغاز شد.

 

 ------------------

منبع: 

مهرخانه