عضویت / ورود

خندیدن علاوه بر این که فضا را تلطیف کرده و به اصطلاح یخ ها را باز می کند، فوایدی نیز دارد که به طور علمی به اثبات رسیده اند. در این مطلب شما را با این فواید آشنا کرده و دعوت می کنیم تا می توانید بخندید، حتی اگر سخت باشد و این همه اخمو نباشید.

خنده بر هر درد بی درمان دواست. نیازی به تلاش برای اثبات علمی این امر نیست. همه می دانیم که با خندیدن حال مان بهتر می شود. مردمی که شاد و خندان  هستند، سالم ترند و بدون شک در جامعه ی سالم همه فرصت رشد و پیشرفت دارند. در جامعه ی اخمو، ناراحت و غم زده بیمارستان ها غلغله می شوند و مردم دوای خود را در داروخانه ها جستجو می کنند. غافل از اینکه دوای دردشان داشتن روحیه شاد و لب های خندان است.

گفتن این حرف ها تکرار مکررات است. اما دانشمندان در سرتاسر جهان به صورت علمی پرده از اسرار فواید خندیدن برداشته اند. خندیدن علاوه بر این که فضا را تلطیف کرده و به اصطلاح یخ ها را باز می کند، فوایدی نیز دارد که به طور علمی به اثبات رسیده است. در این مطلب شما را با این فواید آشنا کرده و دعوت می کنیم تا می توانید بخندید، حتی اگر سخت باشد.

 

منشا خنده از کجاست؟

به عقیده متخصصان نوروبیولوژیست فعل خندیدن به سال های دور و دوران اجداد انسان یعنی مردان غارنشین بر می گردد. در آن  زمان افراد برای ایجاد اطمینان خاطر متقابل، صداهایی بلند و بریده بریده تولید می کردند. در واقع این صداها روشی برای آشنایی دادن به همدیگر بود که به  مرور تغییر کرده و به شیوه ای واقعی برای ایجاد ارتباط تبدیل شد.

 

خنده مسری است

حتما برای شما هم پیش آمده است که در مترو یا اتوبوس و غیره با مشاهده کسی که در حال خمیازه کشیدن است، دچار همین حالت شده اید. درست است. خمیازه کشیدن مسری است. به همین ترتیب نیز خندیدن مسری است. نتایج پژوهش های زیادی نشان داده است با مشاهده کسی که در حالت خندیدن واقعی است، احتمال اینکه شما هم به خنده بیافتید حدود 30 درصد بالا می رود. جالب تر اینکه شما با یادآوری صحنه های خنده دار، بارها و بارها خواهید خندید.

 

خنده کالری می سوزاند

شاید باورتان نشود اما می شود با خندیدن نیز کالری سوزاند. البته میزان کالری مصرف شده در حالت خندیدن قابل مقایسه با یک جلسه ورزشی نیست. اما با این حال بدانید زمانی که در جمع دوستان، خانواده و آشنایان به شوخی و خنده مشغول هستید، مقداری نیز کالری می سوزانید. می پرسید چرا؟ چون زمانی که شروع به خندیدن می کنید، مناطقی از عضلاتتان مانند عضلات شکم می لرزند. باید بدانید که روزانه 10 تا 15 دقیقه خندیدن باعث سوزاندن 10 تا 40 کالری می شود. درست است که میزان زیادی نیست، اما می توان این را به فواید جسمی خندیدن اضافه کرد.

 

شرایط جامعه روی شرایط روحی مردم تاثیر دارد

به عقیده متخصصان ، بدون شک خلق و خوی افراد به شرایط کشوری که در آن زندگی می کنند و فرهنگی که به آن تعلق دارند ربط دارد. بنابراین همه افراد از مسئولان تا مردم باید برای داشتن جامعه ای شاد تلاش کنند. یادتان باشد جامعه ای که امروز می سازیم همان جامعه ای است که باید تحویل فرزندان مان بدهیم. بنابراین باید تلاش مان را برای تحویل جامعه ای سالم و شاداب به کودکان امروز و جوانان فردا به کار گیریم.

 

هر روز باید بخندید

کمی در خصوص خندیدن هایتان دقیق تر باشید. باید بدانید روزانه چقدر می خندید. اگر در طول روز لب هایتان به زحمت یک تا دو بار می خندد، کمی نگران کننده است. چون دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که هر فرد بزرگسال باید روزانه به طور متوسط 15 تا 20 بار بخندد.

بازی کردن با بچه ها، دیدن فیلم های کمدی، دوره همی های دوستانه و غیره به خندیدن بیشتر کمک زیادی می کند. بهتر است بدانید که چنین موقعیت هایی امکان خندیدن را بیشتر می کنند. به طوری که احتمال می رود در عرض فقط 10 دقیقه، پنج بار بخندید. در این صورت می توانید به روزانه 20 بار خندیدن نزدیک تر شوید.

 

خندیدن سلامت روحی تان را ارتقا می دهد

به گفته متخصصان علوم اعصاب شناختی، خندیدن به قدری باعث ایجاد آرامش اعصاب می شود که می توان آن را با لذت خوردن شکلات و غذای لذیذ مقایسه کرد. خندیدن برای مقابله با افسردگی لازم است، چون باعث افزایش تولید دوپامین یا هورمون خوشبختی می شود.

 

خندیدن خاصیت درمانی دارد

خندیدن علاوه بر اینکه به کالری سوزی و تناسب اندام کمک می کند، خاصیت درمانی نیز دارد. نتایج پژوهش های متعدد نشان می دهد که خندیدن بدن را سالم نگه می دارند، بویژه اینکه باعث تقویت دستگاه ایمنی بدن می شود. علاوه بر این دانشمندان معتقدند که خندیدن باعث کاهش درد شده و سلامت قلب را بالا می برد.

 

حتی به زور خندیدن نیز کارساز است

توصیه می کنیم به زور هم که شده است بخندید. بدون شک خنده ی از ته دل و واقعی، اثرات شگفت انگیزی در بدن دارد. اما نتایج بررسی های علمی نشان داده است که ادای خنده درآوردن (خنده ظاهری) نیز به اندازه خنده ی از ته دل و واقعی موثر است. این کار باعث می شود که مغز نتواند فرق این دو نوع خنده را متوجه شود. بنابراین تاثیر آن یکسان است. اگر احساس ناخوشایندی دارید روزانه سعی کنید هر طور که شده است بخندید. چون با تکرار این کار عادت کرده و به مرور خنده هایتان واقعی می شوند.

 

خندیدن شما را جذاب تر می کند

خندیدن بخصوص در بین مردها باعث جذاب تر شدن آنها می شود. نتایج بررسی ها نشان می دهند که خانم ها به طور متوسط 126 بار بیشتر از آقایان می خندند. به نظر می رسد که مردها همیشه نقش کسی را که می خنداند بر عهده دارند. اما در هر حال خندیدن به خودی خود باعث جذاب تر بودن مردها می شود. نتایج بررسی ها نشان می دهد که 62 درصد خانم ها جذب مردانی می شوند که قدرت خنداندن و خندیدن دارند.

---------------------

مولف:

فاطمه حلوایی